Oceń
Niespodziewany komentarz prezydenta w sprawie poszerzenia tzw. opłaty reprograficznej. "Obciążenie wszystkich smartfonów opłatą na rzecz ZAiKS, byłoby moim zdaniem niesprawiedliwe i konstytucyjnie wadliwe" - napisał na Twitterze walczący o reelekcję Andrzej Duda.
Podatek od smartfonów, jak potocznie nazywana jest poszerzona opłata reprograficzna, to propozycja Stowarzyszenia Autorów ZAiKS popierana przez resort kultury.
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zapowiedział, że kwestia opłaty reprograficznej - czyli opłaty doliczanej do cen urządzeń i nośników służących do kopiowania treści np. skanerów, kopiarek, czystych płyt CD - zostanie wkrótce uregulowana, a część pieniędzy z tej opłaty zasili tworzony właśnie fundusz ubezpieczeń dla artystów.
Opłata reprograficzna. Duda krytykuje
Przeciwko opłacie opowiedziała się m.in. Federacja Konsumentów. Organizacja negatywnie oceniła postulat ZAiKS o objęciu smartfonów, komputerów czy telewizorów z funkcją urządzeń opłatą reprograficzną w wysokości nawet 6 procent. Federacja powołała się na sprzedawców podkreślają, że po wprowadzeniu opłaty sprzęt elektroniczny może zdrożeć nawet o 300 zł.
Do kwestii wprowadzenia opłaty reprograficznej niespodziewanie odniósł się we wtorek na Twitterze prezydent Andrzej Duda. Do tej pory nie zabierał głosu w tej sprawie i zrobił to na niecałe dwa tygodnie przed II turą wyborów prezydenckich, w których walczy o reelekcję.
"Obciążenie wszystkich smartfonów opłatą (podatkiem - przyp. red.) na rzecz ZAiKS (prawa autorskie twórców i artystów - przyp. red.), byłoby moim zdaniem niesprawiedliwe i konstytucyjnie wadliwe. To, że masz smartfona jeszcze nie oznacza, że korzystasz z utworów" - napisał prezydent.
Wcześniej przeciwko opłacie reprograficznej wypowiadał się kandydat Konfederacji na prezydenta Krzysztof Bosak. W maju podczas jednej z konferencji prasowych Bosak zaznaczył, że "opłata reprograficzna, to, co proponuje rząd, to szaleństwo podatkowe". Jego zdaniem "należy położyć tamę podatkowemu amokowi, zwiększaniu stopnia fiskalizacji naszego życia społecznego".
RadioZET.pl/PAP
Oceń artykuł
