Zamknij

Nowe stawki opłaty paliwowej. Czy tankowanie zdrożeje?

27.02.2020 13:24
Opłata paliwowa i akcyza na paliwa 2020
fot. Shutterstock/ThePowerPlant (ilustarcyjne)

Minister Infrastruktury podwyższył stawki opłaty paliwowej na benzynę, olej napędowy i gaz. Co to oznacza dla kierowców?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Ministerstwo Infrastruktury zapewniło, że zmiana stawek opłaty paliwowej nie spowoduje podwyższenia ceny paliwa.

Zobacz także

Opłatę paliwową od paliw silnikowych płacą głównie ich producenci i importerzy. Jej wysokość regulowana jest przez Ministerstwo Infrastruktury. Z obwieszenia ministra wynika, że stawka na benzyny wzrośnie o 12,3 procent. 

Resort potwierdził jednak w komunikacie, że podwyżka stawek „jest neutralna dla cen paliw z uwagi na równoczesne pomniejszenie stawek akcyzy w tym samym okresie o 17 złotych”.

  • Nowa stawka za 1000 l benzyn silnikowych wzrośnie do 155,49 ze 138,49 złotych
  • Opłata za 1000 l olejów napędowych i wyrobów powstałych ze zmieszania tych olejów z biokomponentami oraz biokomponentów stanowiących samoistne paliwa wzrośnie do 323,34 zł z 306,34, czyli o 5,5 procent
  • Opłata za 1000 kg gazów wzrośnie do 187,55 zł z 170,55 zł, co oznacza wzrost o niemal 10 procent

Zobacz także

Wysokość stawek zależna jest od wskaźnika inflacji i każdego roku jest aktualizowana. Ponadto, w poszczególnych latach wysokość stawki opłaty paliwowej zmienia się również na skutek przesunięcia obciążeń pomiędzy podatkiem akcyzowym a opłatą paliwową.

Wynik dla kierowców pozostaje bez zmian, ponieważ globalnie płacą taką samą stawkę. I tak w latach 2015-2019 stawki opłaty paliwowej były podwyższane o 25 zł za 1000 litr lub kg, a równocześnie stawki podatku akcyzowego od paliw silnikowych w tym samym okresie były zmniejszane o taką samą kwotę. Środki z tego podwyższenia opłaty paliwowej zasilały Fundusz Kolejowy, a powyższe działanie miało obojętny skutek dla cen paliw i kierowców 

- czytamy w komunikacie.

Resort obniżył zaś akcyzę i zwiększył opłatę paliwową. Cel? Zasilenie Funduszu Kolejowego środkami opłaty paliwowej i sfinansowanie rozwoju transportu publicznego.

Zobacz także

Ministerstwo Finansów potwierdziło jednocześnie niższe stawki akcyzy na paliwa od 1 marca 2020 roku.

RadioZET.pl/PAP