Zamknij

Opłata paliwowa w górę. „Podwyżka to niecały grosz na litrze paliwa”

18.11.2019 13:41
Opłata paliwowa 2020. Wyższe stawki od przyszłego roku. O ile?
fot. Dmitry Galaganov/Shutterstock (ilustracyjne)

Jak wynika z obwieszczenia ministra infrastruktury, w 2020 roku wzrosną stawki opłaty paliwowej na benzynę, olej opałowy i gaz. Ta zmiana bezpośrednio dotyczy producentów i sprzedawców paliw. Czy wpłynie również na kierowców?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Na przyszły rok przewidziano wzrost stawek opłaty paliwowej na benzynę, olej napędowy i gaz – wynika z obwieszczenia ministra infrastruktury, opublikowanego w Monitorze Polskim.

Stawka za 1000 litrów benzyn silnikowych wzrośnie do 138,49 zł z 133,21 zł obowiązujących w tym roku.

Zobacz także

Opłata za 1000 litrów olejów napędowych i wyrobów powstałych ze zmieszania tych olejów z biokomponentami oraz biokomponentów stanowiących samoistne paliwa wzrośnie do 306,34 zł z 297,61 zł obowiązujących w tym roku, a opłata za 1000 kg gazów wzrośnie do 170,55 zł z 164,61 zł.

Jak powiedział w rozmowie z portalem Business Insider Polska Grzegorz Maziak z e-petrol.pl: „Podwyżka to niecały grosz na litrze paliwa, więc kierowcy nie odczują bezpośrednio tej zmiany”.

Zobacz także

Opłata paliwowa. Co to jest?

Do jej odprowadzania zobowiązani są:

  • producenci paliw silnikowych i gazu,
  • importerzy paliw silnikowych i gazu,
  • podmioty dokonujące nabycia wewnątrzwspólnotowego, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym, paliw silnikowych i gazu,
  • inne podmioty podlegające, na podstawie przepisów o podatku akcyzowym, obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku akcyzowego od paliw silnikowych.

Wpływy z opłaty paliwowej w 80 proc. zasilają Krajowy Fundusz Drogowy, a w 20 proc. Fundusz Kolejowy.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Business Insider Polska