Zamknij

Opłata mocowa. O ile i od kiedy zdrożeje prąd?

21.09.2020 11:01
licznik energii elektrycznej
fot. MONKPRESS/East News

Opłata mocowa, nowa pozycja na rachunku za energię elektryczną, spowoduje wzrost cen. Więcej za prąd elektryczny zapłacimy od 1 stycznia 2021 roku.

Opłata mocowa powstała jako przeniesienie na odbiorcę prądu kosztów wynikających z dopłat do źródeł wytwórczych energii w zamian za moc udostępnianą Polskim Sieciom Elektroenergetycznym.

Krajowy System Elektroenergetyczny zakłada kontraktowanie rezerw mocy, dostawcy prądu elektrycznego wytwarzają więc więcej energii, niż jest faktycznie zużywana. Opłata mocowa obciąży jej kosztem wszystkich odbiorców.

Opłata mocowa. Od kiedy obowiązuje, ile wzrośnie rachunek?

Opłata mocowa według pierwotnych planów rządu miała zostać wprowadzona 1 października 2020 roku, zdecydowano jednak o przeniesienie jej debiutu na 1 stycznia 2021 roku. Podwyżka czeka zarówno odbiorców indywidualnych, jak i przemysłowych.

W tym pierwszym przypadku opłata mocowa przyjmie formę stałej stawki dopisywanej co miesiąc do rachunku. Ma ona zależeć od rocznego zużycia energii elektrycznej i w praktyce podnieść opłatę o około 10 procent.

Zobacz także

Opłata mocowa ma w przypadku użytkowników indywidualnych wynieść 45 zł za każdą MWh. Przeciętne gospodarstwo domowe płaci około 100-150 zł za zużytą energię; z takim zużyciem w stali roku zapłacą około 120 zł więcej.

Dla odbiorców innych niż gospodarstwa domowe opłata mocowa wyliczana jest inaczej: jako „stawka stosowana do wolumenu energii elektrycznej pobranej z sieci w wybranych godzinach doby, wyrażoną w złotych za kWh energii elektrycznej”.

Zobacz także

Nowe środki mają według rządu zapewnić bezpieczeństwo w dostawach prądu: nadprodukcja energii elektrycznej zapewni pokrycie popytu podczas dużych i szybkich wzrostów popytu. Twórcy ustawy przekonują także, że dzięki opłacie mocowej cena energii elektrycznej się ustabilizuje, a dostawcy otrzymają środki na modernizacje elektrowni.

Zagłosuj

Czy wprowadzenie opłaty mocowej jest uzasadnione?

Liczba głosów:

Dodatkowa opłata ma ponadto zachęcać do korzystania z własnych źródeł prądu, na przykład paneli fotowoltaicznych. Im mniej energii zostanie pobrane z sieci, tym mniejszy będzie narzut na rachunek.

RadioZET.pl/next.gazeta.pl