Zamknij

Nowa opłata za prąd już w przyszłym roku. Dopłacimy do elektrowni węglowych

23.10.2019 12:47
Opłata mocowa od 2021 roku. Zapłacimy więcej za prąd
fot. Shutterstock/Travis182 (ilustracyjne)

Przeciętna rodzina dołoży średnio 150 złotych do starych elektrowni. Na fakturach za prąd znajdzie się nowa pozycja – opłata mocowa. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Spółki energetyczne wzbogacą się kosztem konsumentów. Od 2021 roku państwo dopłaci spółkom energetycznym za utrzymanie elektrowni – donosi „Gazeta Wyborcza” i dodaje, że pieniądze na ten cel popłyną z kieszeni odbiorców. Nowa pozycja na fakturze, a co za tym idzie – większa opłata, pojawi się już w październiku przyszłego roku.

– Ideą rynku mocy jest zabezpieczenie rozwoju odnawialnych źródeł energii, które na razie mają problem z niezawodnością i stałością. Wsparcie ma więc służyć utrzymaniu elastycznych rezerw, które będą uruchamiane na wypadek problemów z pokryciem zapotrzebowania na prąd – tłumaczy Ryszard Pazdan, ekspert BCC ds. polityki środowiskowej dla „Gazety Wyborczej”.

Zobacz także

Eksperci dodają, że pieniądze te mogłyby zostać przeznaczone na rozwój odnawialnych źródeł energii. Dr Aleksandra Gawlikowska-Fyk z Forum Energii zaznacza, że środki te mogłyby przyczynić się do dywersyfikacji aktywów, obniżenia emisyjności i poprawy elastyczności polskiej energetyki. Tymczasem finansowane zostaje status quo elektrowni węglowych.

Jak czytamy w „Gazecie Wyborczej”, takie dofinansowanie „wesprze powolną agonię nieefektywnych ekonomicznie starych bloków, a nowym węglówkom, które bez dopłat od początku generowałyby straty, pozwoli produkować najdroższy prąd w Europie” – pisze dziennik.

Zobacz także

Więcej szczegółów o nowej opłacie poznamy w przyszłym roku. 30 września Urząd Regulacji Energetyki ogłosi stawkę nowej opłaty mocowej. Eksperci szacują, że w skali roku dołożymy to tego interesu 120-150 złotych. Są także sceptyczni wobec tego rozwiązania i prognozują, że unijne wymogi dotyczące polityki klimatycznej będą stały w sprzeczności z finansowaniem elektrowni węglowych.

RadioZET.pl/”Gazeta Wyborcza”