Zamknij

Opłata cukrowa od 1 kwietnia 2020. Producenci protestują

30.01.2020 17:10
Opłata cukrowa od 1 kwietnia 2020. Producenci protestują
fot. Shutterstock/Evan Lorne (ilustracyjne)

Na nowym podatku cukrowym ma zyskać budżet państwa, ale też zdrowie konsumentów. Opłata ta uderzy jednak w przedstawicieli branży cukrowej, o czym alarmuje rzecznik MSP.  

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Projekt ustawy wprowadzającej tzw. podatek od cukru zawiera nieuzasadnione nałożenie obciążeń fiskalnych, które negatywnie wpłyną na popyt oraz podaż - wskazał Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców w liście do Ministra Zdrowia.

Chodzi o plan wprowadzenia tzw. podatku cukrowego, który objąłby słodkie napoje, niektóre alkohole, a także reklamę suplementów diety. Nowe opłaty mają zostać wprowadzone 1 kwietnia 2020 roku.

Zobacz także

W projekcie mowa o napojach z dodatkiem monosacharydów, disacharydów, oligosacharydów, środków spożywczych zawierających te substancje oraz substancje słodzące, a także kofeiny, guarany lub tauryny. Przewidziano także nałożenie opłat na napoje alkoholowe w opakowaniach o małej objętości (do 300 ml), tzw. "małpki", oraz na reklamę suplementów diety.

Zobacz także

Ile zapłacą przedsiębiorcy?

Rząd pod naciskiem przedstawicieli biznesu zliberalizował przepisy o opłacie cukrowej. Producenci napojów ze słodzikami w składzie zapłacą za litr napoju nie 70, a 50 groszy. Dodatkowo zapłacą 10 groszy więcej, jeżeli w ich produktach znajduje się kofeina, tauryna lub guarana. Do tego zapłacą po 5 groszy za każdy nadmiarowy gram cukru w produkcie (o ile cukru jest więcej niż 5 gramów na 100 ml produktu).

Zobacz także

Producenci nie odpuszczają i informują o nadmiernym obciążeniu ich działalności. W sprawę zaangażował się Rzecznik MSP, Adam Abramowicz. W liście do resortu zdrowia zaznaczył, że „doszły do niego sygnały o istotnych utrudnieniach w prowadzeniu działalności gospodarczej dla przedsiębiorców, na których projekt będzie oddziaływał".

Krytyczne stanowiska względem projektu zgłosiło pięć znaczących organizacji przedsiębiorców i pracodawców, zarzucając mu niecelowość, generowanie nadmiernych obciążeń administracyjnych, nieproporcjonalność przyjętych rozwiązań

- dodał rzecznik MSP

Jak wskazał Rzecznik MŚP, w ocenie przedsiębiorców, "projekt narusza zasady stanowienia prawa (w szczególności poprzez zmianę zasad opodatkowania w ciągu roku kalendarzowego oraz potencjalną konieczność jego notyfikacji) oraz proponuje nieuzasadnione nałożenie obciążeń fiskalnych, które negatywnie wpłyną na popyt oraz podaż".

Zobacz także

Polska Federacja Producentów Żywności także zaapelowała o zmianę przepisów, ale tym razem do Premiera Mateusza Morawieckiego.

Znajdźmy rozwiązanie zgodne z Konstytucją Biznesu, nie niszczące polskiej branży plantatorów buraka cukrowego, producentów cukru  i przetwórców żywności. Dzięki temu Polska nadal może być krajem atrakcyjnym dla inwestorów 

– czytamy w liście

Cel: walka z otyłością 

Ministerstwo Zdrowia w ostatnim komunikacie poinformowało, że 100 milionów złotych rocznie z opłaty cukrowej zostanie przeznaczonych na wspieranie zajęć sportowych. Jak wskazano, na ten cel jeszcze w 2020 roku rząd przeznaczy 50 milionów złotych, zaś w kolejnych latach – po 100 milionów złotych.

Jak wskazują wyniki badań HBSC (Health Behaviour in School-aged Children), 28 procent nastolatków przynajmniej raz dziennie spożywa słodycze, a ponad 23 codziennie pije napoje zawierające cukier.

Zobacz także

Polska nie jest odosobnionym przypadkiem walki z otyłością poprzez dodatkowe obciążenia fiskalne. Taką metodę zwalczania niezdrowych nawyków wybrała m. in Finlandia, Francja i Węgry. Tam już obowiązuje opłata cukrowa.

RadioZET.pl/PAP