Zamknij

Wizyta u lekarza jeszcze droższa. Powód? Opłata covidowa

02.06.2020 13:53
Opłata covidowa w Polsce. UOKiK przygląda się cenom na rynku medycznym
fot. Shutterstock/Pawel_Brzozowski (ilustracyjne)

Cennik w gabinetach lekarskich zmienił się na niekorzyść pacjentów. Lekarze i dentyści podbijają ceny i poprzez tzw. opłatę covidową rekompensują straty.

Opłata covidova początkowo pojawiła się we Włoszech. Mowa doliczaniu do ceny posiłków, usług fryzjerskich czy kosmetycznych ekstra opłaty w związku z epidemią koronawirusa. Włosi zaprotestowali a praktykę podbijania cen okrzyknięto „dzikim Zachodem”.

Podobny trend przejęli polscy przedsiębiorcy, którzy zwiększyli ceny usług zabiegów kosmetycznych i medycznych. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zaapelował o umiar i zdrowy rozsądek.

350 złotych opłaty covidowej? UOKiK przygląda się cenom usług medycznych

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny apeluje do przedsiębiorców o uczciwość i rzetelne informowanie konsumentów o cenach i opłatach przed realizacją usług.  Jak czytamy w komunikacie urzędu, zdarza się bowiem, że ceny np. usług medycznych są już wyższe o 10, 70 a nawet 350 złotych. Wszystko za sprawą opłaty covidowej doliczanej do cen w prywatnych placówkach.

Zobacz także

Taką ekstra opłatę pobierają dentyści i lekarze, którzy chcą w ten sposób zrekompensować sobie koszty związane z zabezpieczeniem gabinetów przed wirusem np. dodatkowe środki czystości, maseczki, fartuchy. UOKiK przyjrzał się praktykom w branży medycznej. Okazuje się, że co trzeci zakład czy gabinet stosuje takie opłaty.

Zobacz także

Wysokość pobieranych opłat waha się od 10 zł nawet do 350 zł – wynika z obserwacji UOKiK. Średnio pacjenci muszą dodatkowo zapłacić nieco ponad 70 zł.

Apeluję do wszystkich świadczących różne rodzaje usług, w szczególności do prywatnych gabinetów medycznych, o uczciwość i rzetelne informowanie o cenach i opłatach przed realizacją usług

– mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK

UOKiK apeluje też do konsumentów, aby czujnie weryfikowali stawki rynkowe i porównywali oferty. - Pod pretekstem wystąpienia dodatkowych kosztów niektórzy przedsiębiorcy realizują dodatkowe wynagrodzenie, weryfikujmy zatem całkowitą cenę usługi jeszcze przed jej rozpoczęciem lub podpisaniem umowy – dodaje prezes UOKiK.

Urząd przypomniał, że przedsiębiorca powinien podać całkowity koszt usługi przed jej wykonaniem. Jeśli pobiera dodatkowe opłaty powinien o tym jasno poinformować konsumenta przed zawarciem umowy. Jeśli medycy łamią prawo w tym zakresie, Inspekcja Handlowa może nałożyć na nich nawet 20 tysięcy złotych kary.

RadioZET.pl/UOKiK