Zamknij

Onet: program Mieszkanie plus niewypałem

09.10.2020 11:12
Onet: Mieszkanie plus niewypałem. Ile zbudowano lokali?
fot. KPRM/Flickr/PD

Mieszkanie plus miało być rewolucyjnym programem budowy tanich mieszkań. Jednak z obiecanych przez rząd PiS 100 tys. lokali, przez ostatnie lata oddano do użytku zaledwie jedną dziesiątą tej liczby - podał Onet.

Mieszkanie plus to program budowy tanich mieszkań, który został ogłoszony w październiku 2016 roku. - Rozpoczynamy wielki program mieszkaniowy dla polskich rodzin i Polaków. Dla tych wszystkich, którzy marzą o własnych mieszkaniach - mówiła wtedy w Katowicach ówczesna premier Beata Szydło.

Onet podał, że z szumnych zapowiedzi polityków zrealizowano obietnice tylko w niewielkim stopniu. Z programu Mieszkanie plus miało powstać 100 tys. lokali. Ile do tej pory zbudowano?

Fiasko programu Mieszkanie plus

Rządowy program składa się z dwóch części. Filar rynkowy umożliwia osobom o umiarkowanych dochodach najem mieszkania lub najem z możliwością dojścia do własności mieszkania. Z kolei filar społeczny to budowa tanich mieszkań ze środków budżetu państwa.

Zobacz także

Onet, powołując się na dane resortu rozwoju, do 31 sierpnia 2020 roku (cztery lata od startu projektu) oddano do użytku 10,5 tys. mieszkań, licząc łącznie z jego częścią społeczną. Z kolei z rynkowej części programu (realizuje go PFR Nieruchomości - wcześniej BGK Nieruchomości) skorzystało około 2,5 tys. najemców.

To znacznie poniżej zapowiedzi polityków PiS. Symbolem problemów z Mieszkaniem plus jest osiedle Nowy Nikiszowiec w Katowicach, które miał być jednym największych inwestycji w ramach rządowego programu.

Budowa osiedla ruszyła pod koniec 2018 roku, czyli dwa lata po konferencji prasowej w sprawie listu intencyjnego inwestycji z udziałem władz Katowic, ówczesnej premier Szydło i wicepremiera Mateusza Morawieckiego. 

Zobacz także

"Najpierw opóźniony był start inwestycji, następnie dwukrotnie przesuwano termin uruchomienia naboru lokatorów, poza tym osiedle powstało na peryferiach. Do tego ceny tutejszych mieszkań nie są wcale tak konkurencyjne, jak mogło to wynikać z obietnic polityków" - podał Onet.

"Diagnoza PiS była dobra"

Pod koniec 2018 roku światło dzienne ujrzał specjalny raport, którego autorem był Józef Orzeł, cieszący się zaufaniem Jarosława Kaczyńskiego. Dokument nie pozostawiał wątpliwości, że Mieszkanie plus nie będzie sukcesem. Założenia budowy mieszkań w cenie 2,5 tys. zł za metr kwadratowy uznano za nierealne. Na niekorzyść poczytano również liczne zmiany w programie i legislacyjny chaos.

- Diagnoza była dobra. Tanich mieszkań pod wynajem dla niezamożnych ludzi w Polsce brakuje. Tu jednak pozytywy w działaniu PiS się kończą. Odpowiedź na potrzebę została źle zdefiniowana. Państwo w roli dewelopera sobie nie poradziło - komentował Henryk Mercik, architekt i były samorządowiec ze Śląska, w rozmowie z Onetem.

Zdaniem Mercika osiedla planowano na działkach z dala od infrastruktury społecznej i komunikacji miejskiej oraz planowano je w wielkim miastach, zamiast w mniejszych miejscowościach. 

Zobacz także

W ramach programu Mieszkanie plus zbudowano osiedla m.in. we wsi Siedlemin k. Jarocina. Białej Podlaskiej, Kępicach, Kępnie i Wałbrzychu. - W małych miasteczkach, poniżej 50 tysięcy mieszkańców, a już szczególnie poniżej 20 tysięcy, gdzie brakuje inwestycji mieszkaniowych, otwarcie takiego osiedla, to jest wydarzenie. W takich miejscach ten program jest jedynym dostarczycielem substancji mieszkaniowej - wskazał Piotr Krochmal, prezes Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości, cytowany przez Onet.

Resort rozwoju zapewnia, że program wciąż jest realizowany. W budowie pozostaje obecnie 14 357 mieszkań m.in. w Świdniku, Dębicy, Mińsku Mazowieckim, Łowiczu, Radomiu, Krakowie i Katowicach. 

Onet przypomniał, że w Sejmie trwają prace nad projektem ustawy dotyczącej części społecznej tzw. pakietu mieszkaniowego. Zakłada ona m.in. korzystniejsze warunki finansowe dla gmin. Resort rozwoju zapowiada także zmiany w rynkowej wersji Mieszkania plus.

RadioZET.pl/Onet