Zamknij

Omikron. Handel gotowy na nowy wariant koronawirusa

18.01.2022 12:37
Omikron. Handel gotowy na nowy wariant koronawirusa
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Na początku pandemii lockdown był dużym utrudnieniem dla biznesu. Przedsiębiorcy musieli szybko zmienić model działania i przeorganizować procesy w firmach. Sprawdzamy, czy obecnie są gotowi na wariant Omikron.

Rynek e-commerce to jeden z niewielu sektorów, które utrzymały lub zwiększyły obroty w dobie pandemii koronawirusa. Kolejne obostrzenia, zamrożenie gospodarki, a także zakaz przemieszczania się sprawiały, że Polacy przestawili się na robienie zakupów online. Skorzystał na tym m.in. pomysłodawca paczkomatów. Prezes InPost Rafał Brzoska podczas pandemii został nowym polskim miliarderem.

Lockdown przyczynił się do rozwoju e-handlu i zmusił wiele przedsiębiorstw, aby przeniosły działalność do świata wirtualnego. Technologia ma być ratunkiem dla firmowych budżetów. Korzystają z niej również urzędy, a rządowa tarcza finansowa stoi na sztucznej inteligencji.

Omikron. E-handel gotów na nowy wariant koronawirusa

Z danych wywiadowni Dun & Bradstreet zebranych dla "Rzeczpospolitej" wynika, że lockdowny z 2020 r. spowodowały wzrost popularności zakupów internetowych, choć już wcześniej ten rynek rósł w dwucyfrowym tempie. Przekłada się to na liczbę sprzedawców, których liczba tak w 2020, jak i 2021 r. wzrosła po około 8 tys.

Na koniec grudnia 2021 r. liczba zarejestrowanych sklepów internetowych wyniosła nieco ponad 52,3 tys., co sprawia, że polski rynek e-commerce jest jednym z najszybciej rozwijających się w Europie

Tomasz Starzyk, rzecznik Dun & Bradstreet

Prezes Izby Gospodarki Elektronicznej Patrycja Sass-Staniszewska zdradziła, że w sieci kupuje już 84 proc. internautów. To kolejny rok, gdzie odsetek kupujących online rośnie o ponad 10 pkt proc.

Z kolei Łukasz Kuczkowski, kierownik kanału sprzedaży e-commerce dla Polski i Europy Wschodniej w Unileverze powiedział, że już 21,7 proc. polskich gospodarstw domowych kupuje FMCG online. Przed pandemią odsetek ten wynosił ok. 15 proc.

RadioZET.pl/”Rzeczpospolita”/PAP