Zamknij

W Olsztynie nie kupisz już alkoholu w nocy

Olga Papiernik
04.09.2018 15:14
alejka alkoholowa w sklepie
fot. Tom Sodoge on Unsplash

Sklepy i stacje benzynowe w Olsztynie nie mogą od wtorku sprzedawać alkoholu od godz. 22 do 6 rano. Takie obostrzenia - wprowadzone przez radę miasta - nie dotyczą pubów i restauracji, które nadal będą mogły serwować alkohol w nocy.

Zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach i na stacjach paliw

We wtorek weszła w życie uchwała rady miejskiej, która zakazuje sprzedaży napojów alkoholowych w sklepach i na stacjach paliw w Olsztynie od godz. 22 do 6 rano. Taki zakaz nie obowiązuje natomiast w lokalach gastronomicznych, w których podawany jest alkohol.

Uchwała wprowadziła też zasadę, że punkt sprzedaży alkoholu może być usytuowany w odległości nie mniejszej niż 50 m od szkół, internatów, ośrodków terapii uzależnień czy kościołów. Określono w niej również, że łącznie na terenie Olsztyna może być wydanych maksymalnie 1320 zezwoleń na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych.

Nowe zasady funkcjonowania i usytuowania miejsc sprzedaży alkoholu na terenie miasta olsztyńscy radni uchwalili na sesji pod koniec lipca. Poparło je wówczas 14 radnych, sześciu głosowało przeciw, a jeden się wstrzymał. Uchwała weszła w życie po 14 dniach od jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Zdaniem dyrektora Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień Błażeja Gawrońskiego, powodem wprowadzenia obostrzeń były skargi mieszkańców Olsztyna na coraz częstsze incydenty związane z niewłaściwym zachowaniem osób spożywających alkohol w nocy.

Zwiększoną liczbę chuligańskich wybryków, rozbojów i innych zdarzeń w pobliżu miejsc całodobowej sprzedaży alkoholu potwierdzała także mapa zagrożeń, tworzona na podstawie interwencji policji i straży miejskiej - powiedział.

Według Gawrońskiego przepis wprowadzający minimalność odległość od szkół i innych obiektów będzie dotyczył jedynie przedsiębiorców starających się o nowe zezwolenia na sprzedaż alkoholu. Lokale, które obecnie serwują alkohol i mają zwykle ważne na kilka lat zezwolenia, będą nadal funkcjonowały na dotychczasowych zasadach.

Możliwość ograniczenia na swoim terenie dostępu do alkoholu zapewniła lokalnym samorządom marcowa nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

PAP/Marcin Boguszewski/OP