Zamknij

Olga Tokarczuk za literacki Nobel otrzyma 3,5 miliona złotych

10.10.2019 15:14
Olga Tokarczuk. Ile otrzyma pieniędzy za literacki Nobel? Kim jest? Ile kosztują jej książki?
fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Olga Tokarczuk za Literacką Nagrodą Nobla otrzyma aż 3,5 mln zł. To pierwszy Nobel dla Polski od 23 lat. Ile trzeba wydać na książkę laureatki?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Olga Tokarczuk została laureatką Literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok. Polska pisarka została wyróżniona przez Szwedzką Akademię "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia".

Ile pieniędzy otrzyma Olga Tokarczuk?

Tokarczuk jest autorką m.in.: "Podróży ludzi Księgi", "Prawieku i innych czasów", "Gry na wielu bębenkach", "Prowadź swój pług przez kości umarłych", "Ksiąg Jakubowych" oraz "Biegunów", za którą w 2018 r. otrzymała międzynarodową Nagrodę Bookera.

Olga Tokarczuk laureatką literackiej Nagrody Nobla za rok 2018

Pisarka za literackiego Nobla otrzyma również nagrodę pieniężną w wysokości 9 milionów szwedzkich koron. W przeliczeniu to około 3,5 mln złotych. 

Tokarczuk odbierze swoją nagrodę 10 grudnia podczas rozdania Nobli. Otrzyma wówczas dyplom noblowski, okolicznościowy model oraz dokument potwierdzający przyznanie jej 9 mln koron szwedzkich.

Ile trzeba zapłacić za książki Tokarczuk? 

To był piąty literacki Nobel dla Polski. Wcześniej otrzymał Henryk Sienkiewicz (1905), Władysław Reymont (1924), Czesław Miłosz (1980) i Wisława Szymborska (1996).

Tokarczuk o Noblu dowiedziała się na autostradzie

Od 18 lat wydawcą książek Tokarczuk w Polsce jest Wydawnictwo Literackie z Krakowa. W jego siedzibie w czwartek wystrzeliły korki od szampana. Wydawnictwo zapewniło, że w magazynach ma wystarczającą ilość książek noblistki i nie powinno ich zabraknąć w księgarniach. 

W księgarni internetowej Wydawnictwa Literackiego można nabyć "Bieguni" (za tę książkę Tokarczuk otrzymała międzynarodową nagrodę Bookera) za 33,92 zł (regularna cena to 39,90 zł), "Księgi Jakubowe" za 59,42 zł (regularna cena to 69,90 zł) czy "Opowiadania bizarne" za 32,30 zł (regularna cena to 38 zł).

Krytycy literaccy wskazywali, że Literacka Nagroda Nobla jest dla wielu pisarzy szansą na wybicie się na światowe rynki wydawnicze. Przynosi nie tylko sławę, ale również zwiększone nakłady wydanych książek oraz tłumaczenia na nowe języki.

Radio ZET Spełnia Marzenia: Olga Tokarczuk zaprosiła Słuchaczkę Olgę na kawę i wręczy jej komplet podpisanych książek

Kim jest Olga Tokarczuk?

Urodziła się w 1962 r. w Sulechowie (obecnie woj. lubuskie). To jedna z najbardziej cenionych na świecie i najczęściej nagradzanych polskich pisarek.

Jej książki zostały przetłumaczone na ponad dwadzieścia języków. Laureatka Międzynarodowej Nagrody Bookera za powieść "Bieguni" (Flights), dwukrotnie uhonorowana Nagrodą Literacką Nike: za powieści "Bieguni" i "Księgi Jakubowe".

Otrzymała również m.in. Paszport „Polityki”, Nagrodę im. Kościelskich, Brücke Berlin-Preis, słoweńską nagrodę Vilenica, Uznamską Nagrodę Literacką, Międzynarodową Nagrodę Literacką Domu Kultury i Teatru Miejskiego w Sztokholmie, nominację do grona finalistów International IMPAC Dublin Literary Award oraz nominację do National Book Award.

Mieszka we Wrocławiu.

RadioZET.pl/PAP/Business Insider Polska