Zamknij

Nagroda Nobla bez podatku nie tylko dla Olgi Tokarczuk

14.10.2019 13:00
Olga Tokarczuk z Nagrodą Nobla. Resort finansów: kolejni polscy nobliści będą zwolnieni z podatku
fot. AP Photo/Martin Meissner/East News

Nie tylko Olga Tokarczuk, tegoroczna laureatka Literackiej Nagrody Nobla, będzie zwolniona z podatku od przyznanego wyróżnienia. Resort finansów planuje rozporządzenie, w którym zwolni z podatku również nagrody finansowe przyszłych polskich noblistów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Olga Tokarczuk w czwartek została uhonorowana Literacką Nagrodą Nobla. Załączając gratulacje dla polskiej pisarki, minister finansów Jerzy Kwieciński ogłosił w czwartek decyzję o zaniechaniu poboru podatku PIT od przychodów związanych z Nagrodą Nobla.

Wartość Nagrody Nobla w każdej dziedzinie to 9 mln koron (ok. 780 tys. euro, czyli ponad 3 mln 370 tys. zł).

Zobacz także

– Jest to absolutnie wyjątkowa nagroda i wyjątkowy sukces, który ma bezcenne znaczenie dla promocji naszego kraju na całym świecie – powiedział Paweł Jurek, rzecznik resortu finansów. 

Przypomniał, że stosowne przepisy, zaproponowane przez ówczesnego ministra finansów, sprawiły, że podatku od tej nagrody nie musiała również odprowadzać Wisława Szymborska.

Nagroda Nobla z ekonomii za „eksperymentalną walkę z ubóstwem”

Decyzja ministra Jerzego Kwiecińskiego nie dotyczy tylko personalnie jednej konkretnej osoby, ale wprowadza regułę na przyszłość. Zgodnie z projektowanym rozporządzeniem każdy, kto jako reprezentant Polski otrzyma nagrodę Nobla, nie będzie musiał odprowadzać podatku PIT od przychodów z nią związanych.

Paweł Jurek

Nagroda Nobla dla Tokarczuk

Jak podała w czwartek Szwedzka Akademia, Olga Tokarczuk otrzymała nagrodę „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia”.

Nagroda dla Tokarczuk to pierwszy literacki Nobel dla Polaka od 23 lat, gdy w 1996 r. otrzymała go poetka Wisława Szymborska.

Polka jest autorką m.in.: „Podróży ludzi Księgi”, „Prawieku i innych czasów”, „Gry na wielu bębenkach”, „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, „Ksiąg Jakubowych” oraz „Biegunów”, za którą w 2018 r. otrzymała międzynarodową Nagrodę Bookera.

Obecnie noblistka pracuje nad powieścią opartą na jej rodzinnej historii, której osią mają być relacje pomiędzy Polakami i Ukraińcami.

Ceremonia wręczenia nagród odbywa się 10 grudnia, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP