Zamknij

Olga Tokarczuk nie zapłaci podatku od Nagrody Nobla. Jest rozporządzenie

27.02.2020 06:56
Olga Tokarczuk z Nagrodą Nobla. Pisarka już na pewno nie zapłaci podatku od wyróżnienia
fot. Markus Wissmann/Shutterstock

Pisarka Olga Tokarczyk już na pewno nie zapłaci podatku od Literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ministra finansów w tej sprawie. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Olga Tokarczuk to jedna z najbardziej poczytnych na świecie polskich autorek. Dzięki Nagrodzie Nobla otrzymała nie tylko pamiątkowy dyplom oraz medal, ale również 9 mln koron szwedzkich (w przeliczeniu ok. 3.5 mln zł).

W październiku ubiegłego roku, kiedy Szwedzka Akademia wyróżniła pisarkę, ówczesny minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński ogłosił, że podjął decyzję o zaniechaniu poboru podatku PIT od przychodów związanych z Nagrodą Nobla. 

Zobacz także

Jednak od tego czasu wciąż nie było stosownego rozporządzenia. Wcześniej trwały dyskusje, w jaki sposób zwolnić Tokarczuk z podatku, ponieważ nie można tego zrobić tylko w przypadku jednej osoby.

W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie ministra finansów, w którym - jak czytamy - "zarządza się zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodów otrzymanych przez podatników tego podatku z tytułu Nagrody Nobla oraz Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii."

Zaznaczono, że zaniechanie to "ma zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 października 2019 do 31 grudnia 2021 roku", co oznacza, że ze zwolnienia będą mogli skorzystać potencjalni polscy nobliści, którzy w tym czasie zostaliby uhonorowani nagrodą.

Zobacz także

Szymborska też nie płaciła podatku od Nobla

Rozporządzenie zwalniające z podatku od Nagrody Nobla pisarkę Olgę Tokarczuk wejdzie w życie 9 marca. 

Podatku od Literackiej Nagrody Nobla nie musiała również odprowadzać Wisława Szymborska, która została uhonorowana tym wyróżnieniem w 1996 roku.

Tokarczuk jest autorką m.in.: "Podróży ludzi Księgi", "Prawieku i innych czasów", "Gry na wielu bębenkach", "Prowadź swój pług przez kości umarłych", "Ksiąg Jakubowych" oraz "Biegunów", za którą w 2018 roku otrzymała międzynarodową Nagrodę Bookera.

Obecnie noblistka pracuje nad powieścią opartą na jej rodzinnej historii, której osią mają być relacje pomiędzy Polakami i Ukraińcami.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP