Zamknij

Olga Tokarczuk sprzedała w tym roku ponad milion książek - podała "Rz"

18.12.2019 07:15
Olga Tokarczuk do czasu przyznania Nagrody Nobla sprzedała milion książek - "Rz"
fot. JONATHAN NACKSTRAND/AFP/East News

Do czasu przyznania Literackiej Nagrody Nobla Olga Tokarczuk sprzedała milion książek - podała "Rzeczpospolita". Po 10 października, czyli werdykcie Szwedzkiej Akademii, ta liczba się podwoiła.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Olga Tokarczuk jeszcze przed przyznaniem jej prestiżowego wyróżnienia, była jedną z najbardziej poczytnych polskich pisarek. "Rzeczpospolita" podkreśliła, że Literacka Nagroda Nobla nie tylko zwiększyła zainteresowanie samą autorką m.in. "Ksiąg Jakubowych", ale również innymi autorami. 

Ile sprzedano książek Tokarczuk?

- Sprzedaż książek Olgi Tokarczuk do momentu ogłoszeni werdyktu Akademii Szwedzkiej jest szacowana na milion egzemplarzy. Od 10 października podwoiliśmy ten wynik, wprowadzając na rynek kolejny milion egzemplarzy. Zainteresowanie jest zatem ogromne, właśnie teraz do księgarń trafiają ostatnie w tym roku dodruki - tłumaczył Marcin Baniak, dyrektor ds. promocji w Wydawnictwie Literackim w rozmowie z dziennikiem.

Zobacz także

W 2020 roku spodziewamy się dużego zainteresowania twórczością noblistki, zwłaszcza w perspektywie nowej książki, którą autorka już zapowiedziała

Marcin Banasik

Książki Tokarczuk utrzymują się na polskich listach bestsellerów.

Od dnia ogłoszenia literackiego Nobla sprzedaliśmy łącznie blisko 300 tysięcy egzemplarzy książek Olgi Tokarczuk w obu kanałach, czyli w salonach stacjonarnych i w sklepie internetowym empik.com, z czego 100 tysięcy w ostatnim tygodniu - mówiła Monika Marianowicz, rzeczniczka Empiku, cytowana przez "Rz". 

- Przyznanie Nagrody Nobla było niewątpliwie wielkim zaszczytem i wpłynęło na sprzedaż wszystkich książek tej autorki, które w konsekwencji trafiły na listę naszych bestsellerów. Tak prestiżowa nagroda przypomina nam o książkach nie tylko od święta i wierzymy, że będzie miała przełożenie na wzrost czytelnictwa, które, jak wiemy, w ostatnich latach bardzo spadło - dodała z kolei Anna Prymakowska, prezes Merlin Group, w rozmowie z gazetą.

Zobacz także

Polacy pod choinką znajdą książki

Rozmówcy dziennika wskazali, że wysokiej sprzedaży sprzyja okres przedświąteczny, kiedy to wiele osób decyduje się na zakup książek na prezent. Według badania IBRiS dla Banku Millenium takie plany deklaruje 34 proc. Polaków.

"Rz" zauważa, że sytuacja na rynku książek jest jednak daleka od optymizmu, choć wiele sygnałów wskazuje, że - po mocnym spadku sprzedaży w efekcie podniesienia stawki VAT - zaczyna się stabilizować.

Gazeta powołuje się na dane wywiadowni gospodarczej Bisnode Polska, z których wynika, że o ile w latach wcześniejszych rocznie padało 400–500 księgarń, to w 2018 roku tempo zaskakująco wyhamowało i zamknięto ich "tylko" 119.

Na koniec pierwszego półrocza 2019 roku liczba tego rodzaju placówek szacowana była na ponad 3,7 tys. W ujęciu rocznym nadal konsekwentnie spada, ale też już tylko o 46. Bardzo mocno rośnie też sprzedaż książek w innych typach sklepów, choćby oferujących sprzęt elektroniczny czy żywność - ocenili dziennikarze "Rz".

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita