Zamknij

Olga Tokarczuk z literackim Noblem. W 10 godzin sprzedano ponad 12 tys. książek

11.10.2019 10:52
Olga Tokarczuk Nobel 2019. W ciągu 10 godzin sprzedano ponad 12 tys. książek pisarki
fot. PAP/EPA/STRINGER

Po ogłoszeniu Literackiej Nagrody Nobla dla Olgi Tokarczuk, książki polskiej pisarki zaczęły się bardzo dobrze sprzedawać. Sieć Empik tylko w ciągu 10 godzin w czwartek rozprowadził 12 tys. egzemplarzy dzieł laureatki. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Olga Tokarczuk została uhonorowana - jako piąta osoba z Polski - Literacką Nagrodą Nobla. Jak podała Szwedzka Akademia, Tokarczuk otrzymała nagrodę "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia".

Tuż po ogłoszeniu decyzji o Nagrodzie Nobla, gwałtownie wzrosła sprzedaż książek Tokarczuk. 

Zobacz także

12 tys. sprzedanych książek w 10 godzin

W kilka minut po pierwszych doniesieniach medialnych o Noblu dla polskiej autorki na Empik.com rozpoczął się istny szturm na publikacje autorstwa Tokarczuk.

Sprzedaż wzrosła o tysiące procent w stosunku do poprzedniego dnia, a ponad 55 tysięcy czytelników odwiedziło Empik.com tylko po to, aby poznać dzieła autorki.

Najchętniej wybierana jest książka "Bieguni", "Księgi Jakubowe" a kolejna pod względem popularności jest książka "Prawiek i inne czasy".

Większa sprzedaży dotyczy również książek elektronicznych. Ebooki i audiobooki polskiej Noblistki wybrało ponad 1,5 tysiąca osób w kilka godzin. To najlepszy wynik w historii tego formatu książek.

W sumie przez 10 godzin Empik sprzedał 12 tysięcy książek Olgi Tokarczuk. W samych salonach, w których książki Olgi Tokarczuk mają swoje stałe miejsce, już od godz. 14-15 efekt Nobla zaczął być wyraźnie zauważalny.

Do końca dnia czytelnicy kupili w sklepach stacjonarnych 5 tysięcy egzemplarzy książek Noblistki, co jest wynikiem osiąganym przez największe bestsellery w historii.

Zobacz także

Milionowa nagroda dla Tokarczuk

Empik zapewnił, że wszyscy zainteresowani będą mogli kupić publikacje polskiej noblistki. Książki są jeszcze dostępne w salonach, można je zamawiać na Empik.com a pod koniec października planowane są dostawy kolejnych dodruków poszczególnych tytułów.

W ciągu roku Empik sprzedaje 22 mln egzemplarzy wszystkich książek.

Również Wydawnictwo Literackie, które od 18 lat wydaje książki Tokarczuk, zapewniło, że nie zabraknie w sprzedaży egzemplarzy dzieł noblistki. 

Tokarczuk poza pamiątkowym medalem i dyplomem, od Szwedzkiej Akademii otrzyma 9 mln koron szwedzkich - w przeliczeniu ok. 3,5 mln złotych. Ponadto minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński zapowiedział, że od nagrody dla Tokarczuk nie zostanie odprowadzony podatek.

Zobacz także

RadioZET.pl