Zamknij

Ok. 570 mln zł będzie kosztował Gazociąg Strachocina-Pogórska Wola

Olga Papiernik
07.12.2017 12:26
Ok. 570 mln zł będzie kosztował Gazociąg Strachocina-Pogórska Wola
fot. East News

Gazociąg Strachocina-Pogórska Wola będzie jednym z elemntów Korytarza Północ - Południe , który łączy Terminal LNG w Świnoujściu oraz Gazociąg Bałtycki/Baltic Pipe.Baltic Pipe umożliwi dostawy gazu w Europie, dzięki niemu po raz pierwszy na świecie gaz będzie przesyłany z Norwegii do Danii i Polski.

Gaz-System zawarł z Instytutem Nafty i Gazu - Państwowym Instytutem Badawczym umowę dofinansowania budowy gazociągu Strachocina-Pogórska Wola z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (POIiŚ), podała spółka. Kwota dofinansowania to prawie 237 mln zł, a całkowity koszt inwestycji to ok. 570 mln zł.

"Gazociąg będzie miał średnicę 1 000 mm i ciśnienie robocze 8,4 MPa. Zlokalizowany będzie w województwach podkarpackim i małopolskim, a jego licząca ponad 97 km trasa przebiegać będzie przez gminy: Sanok, Zarszyn, Haczów, Krosno, Korczyna, Krościenko Wyżne, Wojaszówka, Frysztak, Kołaczyce, Brzostek, Jodłowa, Pilzno, Skrzyszów. Zakończenie budowy planowane jest na 2020 r." - czytamy w komunikacie.

Inwestycja stanowi element polskiej części europejskiego korytarza gazowego Północ-Południe, który ma połączyć Terminal LNG w Świnoujściu oraz projektowany gazociąg Baltic Pipe z planowanym terminalem LNG w Chorwacji.

"Gazociąg poprawi warunki techniczne i bezpieczeństwo przesyłania gazu w rejonie południowo-wschodniej Polski. Umożliwi przesył gazu na Podkarpacie oraz Słowację z wykorzystaniem projektowanego połączenia międzysystemowego Polska - Słowacja, a także w stronę Ukrainy, czyli w kierunku odwrotnym do obecnie realizowanego. Gaz popłynie także bezpośrednio z Podziemnego Magazynu Gazu Strachocina w kierunku zachodnim. Realizacja projektu wpłynie również na znaczne zmniejszenie kosztów pracy systemu przesyłowego przez skrócenie trasy transportu importowanego gazu" - wskazano także.

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce.

ISBnews/OP