Zamknij

Ogromne pieniądze dla Patkowskiego? 600 euro dziennie

25.06.2021 16:09
Mateusz Morawiecki i Piotr Patkowski
fot. Piotr Molecki/East News

Wiceminister finansów Piotr Patkowski został zgłoszony oficjalnie jako kandydat do Rady Dyrektorów w Europejskim Banku Inwestycyjnym. Młody polityk będzie mógł tam zarobić krocie: dniówka wynosi 600 euro, a za osobiste stawienie się w Luksemburgu przysługuje dodatkowo 250 euro.

Ministerstwo Finansów zarekomendowało Piotra Patkowskiego na stanowisko polskiego dyrektora w Radzie Dyrektorów Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Młody polityk kojarzony jest jako człowiek premiera Mateusza Morawickiego, a jego kandydaturę przedstawił minister finansów Tadeusz Kościński.

Patkowski zapowiada, że w IEB będzie „przedstawicielem całego państwa polskiego”. Przeciwko nominacji protestują politycy opozycji, alarmując o wysyłaniu na ważne europejskie stanowisko „czeladnika”.

Piotr Patkowski w Radzie Dyrektorów EIB? Zarobi 600 euro dziennie

Piotr Patkowski zdradził w rozmowie z „Faktem”, że nominacja go zaskoczyła. Jednocześnie przekonywał jednak, że jego kandydatura jest bardzo sensowna, gdyż pozwoli na lepsze koordynowane działań pomiędzy Polską i UE.

Ma to wynikać wprost z departamentów, jakie nadzoruje Patkowski w Ministerstwie Finansów. Znajomość kluczowych danych może przełożyć się na skuteczniejsze lobbowanie za polskimi interesami. Ma w tym pomóc także wgląd w przygotowywane przez rząd działania i zmiany w prawie.

Dzięki temu mogę przewidzieć, antycypować, jakie będą wydatki, zanim zostaną przyjęte przez rząd i Sejm. Z pewnym wyprzedzeniem wiem, jakie środki w kolejnych latach muszę wygospodarować. Zyskuję dzięki temu dodatkowy argument, bo wiedząc, jakie mamy strategiczne wydatki, mogę zabiegać o dodatkowe finansowanie.

Piotr Patkowski

Mariusz Witczak z KO nie zgodził się z wizją przedstawioną przez młodego polityka. Przedstawiciel opozycji stwierdził, że Rada Dyrektorów to „miejsce zarezerwowane dla byłych premierów, byłych ministrów finansów z dużym dorobkiem”.

Piotr Patkowski zaś w jego ocenie to polityk, który ma „charakter bardzo partyjny, czeladniczy, na dorobku”.

Kontrowersje budzą także pieniądze, jakie miałby zarabiać w Radzie Dyrektorów EIB Piotr Patkowski. Za każdy dzień posiedzenia to 600 euro plus 250 euro zwrotu kosztów pobytu w Luksemburgu.

RadioZET.pl/Fakt