Zamknij

Obostrzenia wrócą? Rząd: krok w tył jest konieczny

22.02.2021 09:22
Obostrzenia po 28 lutego
fot. Jakub Kaminski/East News

Warunkowo otwarte na dwa tygodnie kina, teatry, stoki narciarskie i hotele znów mogą zostać zamknięte. Rząd rozważa powrót do obostrzeń.

Lockdown od miesięcy paraliżuje gospodarkę. Rząd na zmianę otwiera i ponownie zamyka poszczególne jej gałęzie. Czy po 28 lutego rządzący powrócą do dawnych restrykcji?

Rosnąca liczba dziennych zachorowań, a także ostatnie deklaracje polityków wskazują, że rząd obecnie bardziej składnia się ku zamknięciu gospodarki, niż znoszeniu restrykcji.

Hotele znów będą zamknięte? Rząd o kroku wstecz

Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w programie Gość Radia ZET mówił o dalszych losach gospodarki w dobie koronawirusa. Co wiemy dziś? Hotele, kina, teatry i stoki narciarskie od połowy lutego są otwarte warunkowo na dwa tygodnie. Od 1 lutego działają sklepy w galeriach handlowych.

Czy w związku z przyrostem zachorowań rząd znów zakaże prowadzenia działalności poszczególnym branżom?

Nie wiemy, czy obostrzenia wrócą w takiej formule, jak dwa tygodnie temu. Rządowy Zespół Zarządzania kryzysowego w tym tygodniu zajmie się tą sprawą. U naszych sąsiadów są bardzo duże przyrosty zachorowań, mamy brytyjską odmianę koronawirusa. U nas także nastąpił wzrost zachorowań, nie można tego lekceważyć 

Michał Dworczyk

Które branże ponownie zostaną zamrożone? Jak dodał polityk, „spekulowanie w tej sprawie jest złym pomysłem, decyzję ogłosimy sami”.

A taka decyzja ma zapaść w tym tygodniu. Nie wiadomo jednak, kiedy rządzący ją ogłoszą i czy przedsiębiorcy zdążą przygotować się do ewentualnych zmian. Rząd ma bowiem doświadczenie we wprowadzaniu zmian „za pięć dwunasta”. Przykłady? Nagłe zamknięcie cmentarzy czy restauracji.

 - Wiemy, jak wiele emocji wśród przedsiębiorców budzą informacje o każdej zmianie przepisów dotyczących funkcjonowania określonych branż. Presja na otwieranie gospodarki była duża, poluzowaliśmy restrykcje warunkowo, na dwa tygodnie. Trzeba liczyć się teraz ze zmianami, mam nadzieję, że nie będą one restrykcyjne – doprecyzował Dworczyk.

O tym, że luzowanie obostrzeń wydaje się dziś niemożliwe, mówił także dla TVN24 minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef resortu zdrowia mówił, że jest "przekonany i zdeterminowany do tego, żeby zacząć jednak znowu robić kroki w tył, a nie naprzód".

RadioZET.pl