Zamknij

Obostrzenia od 27 lutego. Co znajdzie się w rozporządzeniu?

26.02.2021 15:57
Obostrzenia od soboty 27 lutego
fot. Maciej Kaczmarski/REPORTER/East News

W wykazie prac legislacyjnych pojawiło się nowe rozporządzenia w sprawie obostrzeń. Choć dokumentu jeszcze nie opublikowano, w opisie aktu ustawodawca rozpisał wszystkie zmiany od 27 lutego.

Obostrzenia od soboty 27 lutego zostały rozpisane w projekcie rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Na dokument z niecierpliwością czekają przedsiębiorcy z Warmii i Mazur, którzy dotąd nie otrzymali instrukcji postępowania w związku z nowymi obostrzeniami. Choć sam dokument jeszcze nie został opublikowany, ustawodawca zdradził, co się z w nim znajdzie.

Lockdown od 27 lutego. Co się zmieni?

Lockdown powraca, ale tylko w województwie warmińsko-mazurskim. Tam od 27 lutego gospodarka znów zostanie zamrożona. Sklepy w galeriach, hotele, kina, ośrodki sportu, teatry i galerie sztuki zostaną zamknięte. Na co dokładnie muszą szykować się przedsiębiorcy?

Sprawdziliśmy, co o rozporządzeniu, które o północy wejdzie w życie, ustawodawca pisze w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

„Najistotniejszą zmianą jest ustanowienie województwa warmińsko-mazurskiego obszarem szczególnie zagrożonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. W przypadku tego województwa wprowadzono dodatkowe obostrzenia” – czytamy w informacji.

Poniżej wskazano, jakie działalności gospodarcze od 27 lutego zostaną zakazane przynajmniej na dwa tygodnie:

  • zamknięcie basenów
  • ograniczenia w zakresie prowadzenia usług hotelarskich
  • ograniczenia związane z prowadzeniem działalności kulturalnej (kina, teatry),
  • ograniczenia związane ze sportem
  • ograniczenia związane z działalnością kasyn oraz działalnością galerii handlowych.

W pozostałych regionach Polski obowiązujące restrykcje zostaną wydłużone do 14 marca. Jest jednak jeden wyjątek dotyczący pracy hoteli. Jak czytamy „z ograniczenia w zakresie prowadzenia usług hotelarskich przewidujących udostępnianie nie więcej niż 50 proc. pokoi znajdujących się w danym obiekcie zwalnia się osoby biorące udział w charakterze zawodnika, członka sztabu szkoleniowego, lekarza, fizjoterapeuty lub sędziego w Halowych Mistrzostwach Europy w lekkiej atletyce Toruń 2021”.

Możliwe też będzie odbycie rehabilitacji, ale pod warunkiem przedstawienia "negatywnego testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, z materiału pobranego w terminie nie wcześniejszym niż 4 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego, a nie jak dotychczas w terminie 6 dni."

Zniesiono możliwość zakrywania ust i nosa za pomocą innych niż maseczki środków ochrony (przyłbice, części odzieży).

"Ponadto wprowadza się ograniczenia w zakresie przekraczania granicy lądowej z Republiką Czeską i Republiką Słowacką. Osoba przekraczająca tę granicę będzie obowiązana do posiadania negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego, przed przekroczeniem granicy, w okresie 48 godzin, licząc od momentu wyniku tego testu" - czytamy w opisie projektu. 

Co więcej znajdzie się w projekcie? Tuż po publikacji dokumentu, wszystkie zmiany opiszemy na www.radiozet.pl.

RadioZET.pl