Zamknij

Jawne zarobki w ogłoszeniach o pracę? Projekt może trafić do kosza

03.02.2020 08:10
Ogłoszenia o pracę z jawnymi zarobkami. Projekt pod znakiem zapytania
fot. Shutterstock/Photographee.eu (ilustracyjne)

Zmiany w Kodeksie pracy miały zobowiązać pracodawców do ujawnienia wysokości wynagrodzenia w ogłoszeniu o pracę. Przedsiębiorcy jednak protestują. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin 

Projekt nakładający na firmy obowiązek podawania wynagrodzenia w ofertach pracy prawdopodobnie wyląduje w koszu – opisuje „Puls Biznesu”. Organizacje pracodawców krytycznie oceniają projekt. Na zmiany w prawie pracy nie zgadza się także Główny Inspektor Pracy, Sąd Najwyższy i prokurator krajowy. Protestują także związkowcy z „Solidarności”.

Dziennik wskazuje, że najprawdopodobniej zarobki w ogłoszeniach o pracę pozostaną tajemnicą, a Prawo i Sprawiedliwość – pod presją głosów pracodawców – odrzuci projekt.  

Zobacz także

- Oficjalnego stanowiska klubu PiS wobec tego projektu jeszcze nie ma, jednak jest szereg poważnych wątpliwości. Proponowany obowiązek, za którego złamanie pracodawcom groziłaby grzywna, jest bardzo restrykcyjny i uderza np. w prawo do prywatności. Rodziłby on ponadto mnóstwo problemów praktycznych. Intuicja mi podpowiada, że nie poprzemy tego projektu — mówi Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS, członek sejmowej komisji kodyfikacyjnej dla „Pulsu Biznesu”.

Kością niezgody, jak opisuje dziennik, jest zaproponowana w projekcie kara grzywny za brak publikacji kwoty brutto wynagrodzenia razem z ofertą zatrudnienia. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, który w połowie grudnia trafił do Sejmu, chodzi o to, by zmniejszyć ryzyko dyskryminacji płacowej. Takie rozwiązanie miałoby też pracodawcom utrudnić narzucanie krzywdzących warunków w czasie rozmowy rekrutacyjnej.

Zobacz także

O ile biznes popiera ten cel, o tyle nakładanie kar za nieuwzględnienie wynagrodzenia w ogłoszeniach o prace uważa za nieuzasadnione.

Jak wskazują eksperci z Konfederacji Lewiatan, wymóg ujawniania płac mógłby naruszać prawo do prywatności potencjalnego pracownika oraz stać na bakier z prawem do zachowania tajemnicy przedsiębiorstwa.

Zobacz także

RadioZET.pl/”Puls Biznesu”