Zamknij

Najbardziej poszukiwane stanowiska pracy w 2020 roku

31.12.2019 11:38
Oferty pracy. Oto najbardziej poszukiwane stanowiska w 2020 roku
fot. beeboys/Shutterstock (ilustracyjne)

Specjaliści branży informatycznej, analitycy i menadżerowie - to będą najbardziej poszukiwani pracownicy w 2020 roku wskazane przez firmę StepStone, w raporcie przygotowanym dla portalu Business Insider Polska.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Pomimo że bezrobocie w Polsce w ostatnich miesiącach utrzymuje się na najniższym poziomie od trzech dekad, to nadal wiele osób ma problemy ze znalezieniem wymarzonej pracy. 

Ponadto ze względu np. na postępującą automatyzację, część stanowisk pracy jest przekształcony lub zupełnie znika. Jakie zatem będą najchętniej poszukiwane oferty pracy w 2020 roku?

Zobacz także

Informatycy i rzemieślnicy pilnie poszukiwani

Zdaniem firmy StepStone, będą to przede wszystkim stanowiska związane z branżą informatyczną. Na pierwszym miejscu znaleźli się specjaliści IT, programiści i deweloperzy.

Kandydatom łatwiej będzie znaleźć pracę ze znajomością języków programowania JAVA, PHP, C/C++/C#, Python i Perl. Niezbędna będzie także znajomość języka angielskiego, podstawowego do komunikacji w branży informatycznej. 

Rośnie również zapotrzebowanie na liderów ds. zarządzania projektami IT (project managerowie). Poza znajomością programowania, wymaga się od nich również metody prowadzenia projektów, takie jak np. Prince2, PMI, Agile, SCRUM. Nie bez znacznie będą również kompetencje do zarządzania zespołem. 

Zobacz także

Zdaniem analityków ze StepStone, w 2020 roku czeka nas kontynuacja boomu na inżynierów, biotechnologów, elektrotechnologów czy mechatroników.

Z drugiej strony - rynek pracy będzie szukał tradycyjnych rzemieślników. Hydraulicy, szewcy, kaletnicy, budowlańcy czy krawcy nie powinni narzekać na brak pracy. W uzupełnieniu ich luki na ryku pracy pomaga szkolnictwo zawodowe, które od kilku lat zyskuje na popularności. 

W 2020 roku szczególnie poszukiwani będą również fizjoterapeuci, masażyści, trenerzy i dietetycy. 

Zobacz także

Lista najbardziej poszukiwanych zawodów 2020 roku według StepStone:

1. Specjaliści IT/programiści/deweloperzy,

2. Lider ds. zarządzania projektami IT/project manager,

3. Przedstawiciele kierunków inżynieryjnych i technologicznych (biotechnolog, mechatronik, technolog produkcji),

4. Analityk,

5. Content manager,

6. CSR project manager,

7. Employer branding manager/chief hapiness manager,

8. Sprzedawca/handlowiec/key account manager,

9. Fizjoterapeuta/masażysta/trener/dietetyk,

10. Przedstawiciele zawodów rzemieślniczych (krawcy, hydraulicy, kafelkarze, kaletnicy).

Zobacz także

RadioZET.pl/Business Insider Polska