Zamknij

Odwrócona dezubekizacja. Sąd przywraca funkcjonariuszom wysokie emerytury

30.12.2021 11:40
Odwrócona dezubekizacja. Sąd przywraca funkcjonariuszom wysokie emerytury
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/EastNews

Ustawa dezubekizacyjna obniżyła emerytury byłych funkcjonariuszy, a sąd je przywrócił. Sprawdzamy, jakie oszczędności generuje dla MSWiA akt prawny, odbierający przywileje seniorom pracującym w przeszłości dla aparatu bezpieczeństwa PRL.

Emerytury funkcjonariuszy, którym obniżono świadczenia po wprowadzeniu ustawy dezubekizacyjnej, wracają do pierwotnej wysokości. Prawie 40 tysięcy emerytów w 2017 roku usłyszało wyrok: ich świadczenia zostaną obniżone. Powodem był akt prawny, na mocy którego emerytury byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL miały zostać obniżone.

Okazuje się, że ustawa dezubekizacyjna, czyli tzw. „ustawa Błaszczaka” ma wiele luk, które wykorzystują w sądach seniorzy, którym zmniejszono świadczenia.

Sąd zwraca pieniądze funkcjonariuszom za emerytury zabrane na podstawie ustawy dezubekizacyjnej

Z informacji, które opublikowała „Rzeczpospolita” wynika, że ustawa wprowadzona przez PiS cztery lata temu obejmuje 49 tysięcy osób, a 4 tysiące z nich już wywalczyły w sądach przywrócenie emerytury do poziomu przed obniżką. Jednak oficjalnych danych brakuje, bo jak twierdzi gazeta, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie chce udzielić odpowiedzi, ile dokładnie spraw zostało przez sądy rozstrzygniętych na korzyść pozywających.

Dziennik powołuje się na dane Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP, z których wynika, że sądy okręgowe zdecydowały o przywróceniu wysokich emerytur byłym funkcjonariuszom już w 4 tysiącach przypadków. Z kolei Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych informuje o 300 wygranych sprawach sądowych.

Warto wiedzieć, że obniżone emerytury byłych funkcjonariuszy to dla MSWiA miesięczne oszczędności w wysokości 60 mln zł. Pieniądze pochodzą z zaoszczędzonych środków na emerytury, renty i renty rodzinne po funkcjonariuszach, które obniżono do 1 tysiąca złotych brutto.

RadioZET.pl/”Rzeczpospolita”