Zamknij

Odstrzał sanitarny 100 dzików

Olga Papiernik
18.12.2017 16:40
Odstrzał sanitarny 100 dzików
fot. Thomas Tucker on Unsplash

Przeprowadzenie odstrzału sanitarnego 100 sztuk dzików na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego to obowiązek Polskiego Związku Łowieckiego, wynikający z rozporządzenia Wojewody Mazowieckiego o zwalczaniu ASF u dzików w województwie mazowieckim. Odstrzał będzie prowadzony do 15 stycznia 2018 r.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Zobacz także

Odstrzał sanitarny ma zmniejszyć liczebności populacji dzików na terenie gmin: Brochów (pow. sochaczewski), Czosnów i Leoncin (pow. nowodworski) oraz Izabelin, Kampinos, Leszno, Łomianki i Stare Babice (pow. warszawski zachodni).

W rozporządzeniu, które wydano w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa afrykańskiego pomoru świń u dzików na terenie województwa mazowieckiego, określono sposób działania w trakcie przeprowadzania akcji odstrzału, polegający na:

a)niezwłocznym dostarczeniu przez myśliwych odstrzelonych dzików do miejsc wskazanych przez Powiatowego Lekarza Weterynarii, właściwego dla miejsca odstrzelenia dzika, w celu pobrania próbki do badania pod kątem afrykańskiego pomoru świń,
b)zagospodarowaniu tusz odstrzelonych dzików, u których otrzymano ujemny wynik badania w kierunku afrykańskiego pomoru świń, poprzez ich przeznaczenie na użytek własny myśliwego, lub poprzez utylizację oraz utylizację ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego uzyskanych od odstrzelonych dzików.

Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, choroba nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Jednak występowanie ASF wśród dzików stanowi bardzo poważne zagrożenie dla trzody chlewnej i w konsekwencji poważne straty w przemyśle spożywczym i handlu międzynarodowym. Wirus ASF może przez długi czas utrzymywać się w zwłokach padłych dzików, dlatego powinny być one usuwane ze środowiska, a także należy dążyć do radykalnego zmniejszenia populacji tych zwierząt na obszarach występowania choroby.

Każda osoba, która znalazła padłego dzika, powinna wykonać następujące działania:

- oznakować miejsce znalezienia zwłok dzika i przekazać informację o miejscu w celu ułatwienia służbom ich odnalezienia;
- powstrzymać się od dotykania zwłok dzika i pozostawić je w miejscu znalezienia;
- zgłosić fakt znalezienia padłego dzika służbom weterynaryjnym lub do urzędu miasta/ gminy lub policji albo straży pożarnej.

Następujące zachowania pomagają w zapobieganiu rozprzestrzeniania się ASF:

- w lesie nie wolno pozostawiać żadnych odpadków żywnościowych;
- psy należy wyprowadzać wyłącznie na smyczy;
- należy pamiętać, iż zgodnie z prawem, na obszarach występowania ASF, osobom mającym kontakt z dzikami nakazuje się stosowanie środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się ASF, w tym odkażanie rąk i obuwia;
- należy przestrzegać zasady, że osoba, która znalazła padłego dzika, a tym samym mogła mieć kontakt z wirusem ASF, przez 72 godziny po tym fakcie nie powinna wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie,
- należy powstrzymać się od wywoływania hałasu, który powoduje płoszenie dzików (w tym używania sprzętów lub pojazdów powodujących hałas).

PAP/OP