Zamknij

Wakacje kredytowe. Pół miliona wniosków o odroczenie rat

09.04.2020 10:46
Odroczenie rat kredytu. Wniosek. Koronawirus
fot. Shutterstock/Stockcrafterpro (ilustracyjne)

Polacy w dobie koronawirusa szukają oszczędności gdzie tylko mogą. Z danych Związku Banków Polskich wynika, że o odroczenie rat kredytu wnioskowano już ponad pół miliona razy.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Epidemia koronawirusa mocno nadszarpnęła finanse Polaków. Część z nich straciła pracę, część zarabia mniej, a część ponosi dodatkowe koszty by ratować własny biznes. Odciążeniem w tym trudnym dla wszystkich czasie jest odroczenie spłaty rat kredytu.

Jak wynika z danych Związków Banków Polskich o wakacje kredytowe złożono już ponad 543 tysiące wniosków przez klientów indywidualnych i 45 tysięcy wniosków od przedsiębiorców.

Zobacz także

Jak poinformował Przemysław Barbrich, rzecznik prasowy Związku Banków Polskich, nie zabrakło też skarg na działania banków, jednak te stanowiły mniejszość. Klienci złożyli ponad 2,5 tysiąca skarg na proces odraczania rat przez banki. - To zaledwie 0,5 procent ogółu wniosków o odroczenie – dodał Barbrich

ZBP wylicza, że wartość zawieszonych rat to ponad 17 miliardów złotych.

Zobacz także

Na jakich zasadach można ubiegać się o wakacje kredytowe?

Związek Banków Polskich w marcu zarekomendował bankom udzielanie klientom ulg w spłacie kredytów hipotecznych, czy konsumenckich. Chodzi o trzymiesięczne odroczenie spłaty ich rat. W praktyce banki odraczają spłatę nawet do pół roku. Część banków proponuje klientom np. spłatę jedynie rat odsetkowych w czasie epidemii.

Zobacz także

Zawieszenie spłaty rat nie sprawi jednak, że te zostaną odpuszczone kredytobiorcom. Banki mogą wydłużyć całkowity okres spłaty kredytu i czas zawieszenia składek lub odpowiednio zwiększyć wysokość rat w przyszłości.

W rozmowie z PAP prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz zapewnił, że banki ułatwią złożenie wniosku "w sposób maksymalnie uproszczony" - w zakresie dopuszczonym przepisami obecnie obowiązującego prawa.

Ułatwienia mają dotyczyć kredytów mieszkaniowych, w tym frankowych, konsumpcyjnych dla klientów indywidualnych, kredytów dla przedsiębiorców i będą polegać na szybkim rozpatrywaniu wniosków tych klientów, którzy uzasadnią konieczność odroczenia spłaty kredytu ich sytuacją finansową spowodowaną pandemią koronawirusa

- oświadczył prezes

RadioZET.pl/PAP