Zamknij

Wakacje kredytowe. UOKiK sprawdzi, czy banki nie łamią prawa

15.04.2020 14:16
Odroczenie rat kredytu. Wakacje kredytowe. UOKiK: uwaga na umowy z bankiem
fot. Shutterstock/ fizkes (ilustracyjne)

Epidemia koronawirusa nadszarpnęła finanse Polaków, przez co ich możliwości systematycznego spłacania rat w bankach są ograniczone. Instytucje te jednak wyszły kredytobiorcom naprzeciw i odroczyły na co najmniej 3 miesiące spłatę rat.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Taka pomoc dla kredytobiorców wynika z rekomendacji Związku Banków Polskich. Zadaniem banków jest w dobie koronawirusa ułatwienia spłaty kredytu ich klientom. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zadeklarował, że sprawdzi, czy banki nie pozostawiają haczyków w aneksach do umów.

Jak czytamy w komunikacie, prezes UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające, w którym sprawdza zasady oferowania wakacji kredytowych przez banki.

Otrzymane przez urząd sygnały wskazują, że niektóre banki próbują wykorzystywać  trudną sytuację, w jakiej znaleźli się klienci. Oczekuję większej wrażliwości ze strony sektora bankowego i natychmiastowej zmiany niektórych praktyk 

– mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK

UOKiK wezwał więc banki do przekazania dokumentów i informacji dotyczących oferowanych warunków wakacji kredytowych. W komunikacie urząd przypomniał, że odroczenie rat jest możliwe po podpisaniu aneksów do umów kredytowych, a te mogą budzić wątpliwości.

Zobacz także

Mowa o postanowieniach w aneksach, które w przyszłości mogą powodować trudności w dochodzeniu przez kredytobiorcę praw przed sądem gdy np. kredytobiorca chciałby unieważnić umowę kredytową.

„Postanowienia sugerują bowiem, że konsument złożył oświadczenie o uznanie określonej kwoty zadłużenia. Takie oświadczenie nie ma związku z odroczeniem spłaty rat ze względu na trudności wywołane epidemią. Zdaniem prezesa UOKiK może ono naruszać dobre obyczaje, gdyż wymusza na słabszej stronie umowy złożenie oświadczenia nie mającego bezpośredniego związku z celem podpisania aneksu, którym jest odroczenie spłaty kredytu” – czytamy w komunikacie UOKiK.

Zobacz także

UOKiK otrzymał w tym zakresie skargi m.in. na warunki, jakie oferuje Santander Bank Polska. Urząd wskazuje, że część aneksów do umów zawiera w sobie informację o uznaniu długu, co wzbudza wątpliwości natury prawnej.

Nie zgadzam się z argumentacją, że podpisanie aneksu dotyczącego zawieszenia spłaty rat kredytu może być traktowane jako uznanie długu. Wykorzystanie aneksów jako sposobu wymuszenia na konsumencie uznania długu oceniam, szczególnie w obecnej sytuacji, jako niedopuszczalne  

dodaje Tomasz Chróstny, prezes UOKiK

UOKiK apeluje, by zwrócić uwagę na sposób liczenia odsetek przez banki. Jak twierdzi, niektóre banki w przypadku odroczenia spłaty doliczają odsetki za cały okres kredytowania z uwzględnieniem wakacji kredytowych.

Urząd radzi, by przed podpisaniem aneksu dokładnie zapoznać się z warunkami oferowanymi przez bank. Chodzi o harmonogram spłaty kredytu i wysokość rat po wakacjach kredytowych. Przypomina też, że kredytobiorca ma dwa tygodnie na odstąpienie od umowy.

RadioZET.pl/UOKiK