Zamknij

Odroczenie podatków. Prawo.pl: skarbówka chce zarobić na odsetkach

Katarzyna Witwicka
08.04.2020 14:26
Odroczenie podatków. Skarbówka nie rozpatrzyła nieterminowych wniosków
fot. Mariusz Grzelak/REPORTER/East News

Podatnicy, którzy liczyli na odroczenie terminu spłaty podatków teraz będą musieli zapłacić odsetki. Skarbówka odrzuciła wnioski złożone po terminie – informuje serwis Prawo.pl.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Podatnicy, którzy przez epidemię koronawirusa nie byli w stanie opłacić podatków, mogli złożyć wniosek o odroczenie spłaty.

Taką możliwość daje im art. 67a Ordynacji podatkowej, na podstawie którego podatnicy mogą ubiegać się m.in. o odroczenie terminu płatności podatku lub rozłożenie zapłaty podatku na raty, o czym pisaliśmy tutaj>>> Mija termin zapłaty podatku. Jak odroczyć płatność?

Serwis Prawo.pl informuje jednak, że podatnicy, którzy wysłali wnioski po terminie zapłaty VAT, czyli po 25. marca otrzymali jednak decyzje odmowne od urzędników lub wnioski te w ogóle nie były rozpatrzone. Teraz podatnicy muszą zapłacić odsetki od zaległości podatkowych.

Zobacz także

Co więcej, serwis przypomina, że resort finansów celowo – chcąc ulżyć podatnikom – zachęcał do stosowania tego rozwiązania.

Jak komentuje w serwisie dr Michał Rams, adwokat w PwC, to dziwne, że w dobie epidemii urzędy nie zajęły się wnioskami złożonymi po terminie.

Nie ma wątpliwości, że w takim przypadku naliczane będą zapewne odsetki za zwłokę od ewentualnego zobowiązania. Co więcej, praktyka ostatnich miesięcy pokazuje także, iż w odniesieniu do takich podatników zostanie prawdopodobnie wszczęte także postępowanie karne skarbowe 

– komentuje ekspert

Adwokat dodaje, że w związku z takim nastawieniem urzędu nasuwa się pytanie, czy pomimo zagrożenia koronawirusem nie lepiej mimo wszystko udać się osobiście do urzędu i tak załatwić sprawę.

 

RadioZET.pl/Prawo.pl