Oceń
Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk jest zdania, że już w środę 18 listopada 2020 może zapaść decyzja o przywróceniu działalności części placówek handlowych. Sklepy z meblami mogłyby dzięki temu otworzyć się dla klientów w sobotę 21 listopada 2020.
Lockdown dopadł sklepy meblowe zupełnie niespodziewanie. Mimo pierwotnych deklaracji rządu, zostały one wykreślone z wyjątków opisanych w rozporządzeniu o ograniczeniu działalności galerii handlowych i sklepów wielkopowierzchniowych, o czym zainteresowani dowiedzieli się na 5 godzin przed wejściem przepisów w życie.
Sklepy meblowe są zamknięte od 7 listopada 2020. Od tej daty trwa walka o odmrożenie branży: przedstawiciele placówek handlowych opracowali wraz z Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii dodatkowe zasady sanitarne, które miałyby obowiązywać po udostępnieniu lokali klientom. Możliwe, że przekona to premiera Mateusza Morawieckiego do poluzowania obowiązujących od dwóch tygodni restrykcji.
Sklepy meblowe mogą się otworzyć w sobotę 21 listopada 2020. Coraz bliżej decyzji
Szef rząd co prawda deklarował, że w najbliższym czasie nie będzie ani wprowadzania dalszego lockdownu, ani łagodzenia już obowiązujących restrykcji, branża handlowa jest jednak dobrej myśli. Sygnały, że mogło dojść do przesilenia, wysyła wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk.
Ma się tak stać dzięki wypracowanym wspólnie z przedsiębiorcami dodatkowym zabezpieczeniom, które miałyby obowiązywać na terenie sklepów meblowych.
Premier zobowiązał się do przedstawienia tych obostrzeń Radzie Sanitarno-Epidemiologicznej, która może je przyjąć lub odrzucić w zależności od sytuacji epidemicznej kraju. Jeżeli liczba zakażeń będzie spadać, to mam nadzieję, że branżę meblarską będziemy mogli jako pierwszą zacząć odmrażać.
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów od 7 do 29 listopada 2020, część sklepów w galeriach, centrach i parkach handlowych o powierzchni powyżej 2 000 metrów kwadratowych została zamknięta. Otwarte są niektóre sklepy z żywnością, produktami kosmetycznymi, artykułami toaletowymi, środkami czystości, produktami leczniczymi, wyrobami medycznymi, środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Rząd pozwolił ponadto na działanie podmiotów handlowych mających w ofercie gazety lub książki, artykuły budowlano-remontowe, artykuły dla zwierząt domowych, usługi telekomunikacyjne, części i akcesoria do samochodów lub motocykli oraz paliwa.
W galeriach działają też punkty usługowe, m.in. fryzjerzy, optycy, placówki bankowe, pocztowe, ubezpieczeniowe, a także zajmujące się naprawą samochodów lub motocykli, wymianą opon i dętek; myjnie samochodowe, ślusarskie, szewskie, krawieckie, pralnicze i gastronomiczne oferujące wyłącznie żywność na wynos.
Częściowy lockdown ma obowiązywać do 29 listopada 2020. Przed tym terminem oceniona zostanie sytuacje epidemiczna i na tej podstawie zapadnie decyzja o przedłużeniu bądź zlikwidowaniu całości lub części restrykcji.
RadioZET.pl/PAP
Oceń artykuł
