Zamknij

Koronawirus. Kiedy "odmrożenie" gospodarki?

27.04.2020 07:29
Odmrożenie gospodarki w Polsce. Etapy. Wicepremier Emilewicz podała datę
fot. Krystian Maj/KPRM (ilustracyjne)

Kiedy może dojść do "odmrożenia" gospodarki podczas pandemii koronawirusa? Wicepremier Jadwiga Emilewicz podała konkretną datę z zaznaczeniem, że wszystko się może zmienić przy gwałtownym wzroście zakażeń wirusem SARS-CoV-2.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Jak poinformowała w poniedziałkowym wydaniu "Polska The Times", wkrótce pojawią się kolejne poluzowania.

Zaznaczyła, że gdyby się okazało, że nagle liczba zachorowań zaczyna gwałtowanie rosnąć, to "wcale niewykluczone, że z części poluzowań będziemy musieli się wycofać". Jej zdaniem odpowiedzialne zachowania Polaków w czasie epidemii, pokazują, że taka decyzja byłaby akceptowalna społecznie.

Zobacz także

Kiedy "odmrożenie" gospodarki?

Emilewicz pytana przez gazetę o sytuacje w gospodarce wskazała, że nie spodziewa się szybkiego odbicia w kształcie litery V, bo "gdyby tak miało być, to już w pierwszym miesiącu kryzysu widzielibyśmy oznaki ożywienia".

Minister podkreśliła jednocześnie, że nie ma żadnych wątpliwości, że w wyniku tego kryzysu pojawią się na rynku nowe możliwości.

Pytanie, czy polscy przedsiębiorcy zdołają się odpowiednio szybko i dostosować do nowych warunków funkcjonowania i te możliwości wykorzystać

Jadwiga Emilewicz

Emilewicz przypomniała, że scenariusz bazowy zakłada, iż gospodarka zostanie odmrożona na koniec czerwca. Podkreśliła jednak, aby nie traktować tego, jako powrotu do stanu sprzed wybuchu pandemii.

Odnosząc się do majowych wyborów prezydenckich zaznaczyła, że przez pandemię trzeba szukać nowych, bezpiecznych rozwiązań dotyczących przeprowadzenia wyborów.

Zobacz także

Aktualnie nie da się przeprowadzić wyborów prezydenckich w normalnym trybie w terminie wyznaczonym przez konstytucję. W żaden sposób

Jadwiga Emilewicz

"Odmrażanie" gospodarki. Etapy

W pierwszym etapie od 20 kwietnia więcej osób może zrobić zakupy. Do sklepów o powierzchni mniejszej niż 100 metrów kwadratowych wchodzi maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 4.

Z kolei w sklepach o powierzchni większej niż 100 metrów kwadratowych na 1 osobę musi przypadać co najmniej 15 metrów kwadratowych powierzchni. Na przykład - jeśli sklep ma 150 mkw., to jednocześnie może robić w nim zakupy 10 osób.

W drugim etapie planowane jest otwarcie sklepów budowlanych w weekendy oraz hoteli i innych miejsc noclegowych (z ograniczeniami). Na tym stopniu rząd będzie chciał także otworzyć niektóre instytucje kultury, jak biblioteki, muzea i galerie sztuki.

Zobacz także

Trzeci etap to otwarcie zakładów fryzjerskich i kosmetyczek, sklepów w galeriach handlowych (z istotnymi ograniczeniami) i umożliwienie lokalom gastronomicznym działalności stacjonarnej z ograniczeniami. Zostaną również dopuszczone wydarzenia sportowe do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności) oraz organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3 (po ustalaniu maksymalnej liczba dzieci w sali).

W ostatnim, czwartym etapie, ponownie mają zostać otwarte salony masażu, solaria, siłownie i kluby fitness. Również teatry i kina wrócą do pracy, ale w nowym reżimie sanitarnym.

Odmrażanie gospodarki
fot. KPRM

Zobacz także

RadioZET.pl/Polska The Times