Zamknij

Rzecznik MŚP: otwórzmy całą gospodarkę 1 lipca

11.05.2020 07:44
Odmrażanie gospodarki. Rzecznik MSP chce zniesienia obostrzeń do 1 lipca
fot. Shutterstock/Daniel Jedzura (ilustracyjne)

Nie możemy blokować gospodarki w nieskończoność – powiedział rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz w "Pulsie Biznesu".

Epidemia koronawirusa spowodowała wprowadzenie ograniczeń w praktycznie każdej sferze życia oraz dotknęła większość gałęzi gospodarki. Choć rząd przedstawił plan jej odmrażania, to wciąż nie wiadomo, kiedy dokładnie niektóre branże będą mogły wznowić działalność.

Luzowanie restrykcji rozpoczęło się 20 kwietnia. Wówczas zniesiono część ograniczeń w sklepach, a ludzie zaczęli swobodnie się przemieszczać. 4 maja rozpoczął się drugi etap odmrażania gospodarki. Rząd zezwolił na otwarcie sklepów budowlanych w weekendy oraz hoteli i innych miejsc noclegowych (z ograniczeniami). Działają już także m.in. galerie handlowe. Trzeci etap to czas otwarcia zakładów fryzjerskich i salonów kosmetycznych, a w ostatnim – czwartym  ponownie mają zostać otwarte salony masażu, solaria, siłownie i kluby fitness. Wciąż jednak nieznany jest dokładny termin dalszych etapów odmrażania gospodarki.

Rzecznik MSP: nie przedkładamy mamony nad zdrowie 

Adam Abramowicz, Rzecznik MSP odpowiadał na pytania użytkowników serwisu Zdrowybiznes.pb.pl. Jeden z nich zapytał o dalsze losy branży związanej edukacją pozaszkolną w czasie epidemii i czy będą kolonie. Odpowiedział, że biuro rzecznika MŚP dostaje bardzo wiele zgłoszeń od firm, które są zamrożone, a wsparcie dla firm przewidziane w ramach tarczy antykryzysowej i finansowej "nie do końca jest zróżnicowane".

Inna jest sytuacja firmy, która jest zamknięta całkowicie, i to już od kilku tygodni, a inna takiej, która w ograniczonym zakresie, w trudniejszych warunkach, ale jednak działa 

– mówił Abramowicz

Rzecznik poinformował, że w poniedziałek razem z ponad setką organizacji wystosuje apel o zniesienie ograniczeń w funkcjonowaniu gospodarki od początku drugiego półrocza.

Zobacz także

Abramowicz chciałby, aby 1 lipca był ostateczną datą odmrożenia wszystkich dziedzin gospodarki, także wyjazdów dla dzieci. Jak wskazał, do tego czasu powinno nastąpić stopniowe uruchamianie poszczególnych branż.  

Niektórzy powiedzieliby, że przedkładamy mamonę nad zdrowie, ale tak nie jest. Wirus z nami pozostanie. Mieliśmy czas na przygotowanie systemu opieki zdrowotnej do przyjmowania ludzi chorych. Mamy testy. Do 1 lipca będzie czas, by się dobrze do otwarcia gospodarki przygotować

– ocenił rzecznik MŚP

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

RadioZET.pl/PAP