Zamknij

Kolejny etap odmrażania gospodarki. Premier ogłosi szczegóły

26.05.2020 18:00
Odmrażanie gospodarki. IV etap - co się zmieni
fot. Shutterstock/Grabowski Foto (ilustracyjne)

W środę rano premier Mateusz Morawiecki przedstawi terminarz kolejnego etapu znoszenia ograniczeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

Z przedstawionych wcześniej planów odmrażania gospodarki wynika, że IV etap ma objąć otwarcie siłowni, kin i teatrów.

Niewykluczone, że zapadną także decyzje ws. obowiązku noszenia maseczek, o czym mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski.

IV etap odmrażania gospodarki. Co może się zmienić?

Zgodnie z zapowiedzią rzecznika rządu, w środę rano premier Mateusz Morawiecki przedstawi kolejne decyzje ws. luzowania obostrzeń. Do tej pory zniesiono restrykcje w handlu i zezwolono na otwarcie hoteli i restauracji. W jakich obszarach rząd zamierza znieść ograniczenia w następnej kolejności?

Zgodnie z czteroetapowym planem rządu na odmrażanie gospodarki, w ostatniej kolejności rząd ma znieść restrykcje dotyczące pracy siłowni, solariów i miejsc kultury.

IV etap odmrażania gospodarki
fot. KPRM

Do zapowiedzi znoszenia kolejnych obostrzeń odniósł się też minister zdrowia. Jego zdaniem, niewykluczone, że kolejne decyzje będą dotyczyły zniesienia obowiązku noszenia maseczek na ulicach. Szef resortu zdrowia dodał wówczas, że są trzy województwa, co do których być może trzeba byłoby się zastanowić, czy ten obowiązek utrzymać. Poinformował też wtedy, że wraz z zakomunikowaniem decyzji ws maseczek podane zostaną nowe informacje dotyczące możliwości organizowania wesel.

Zobacz także

Zielone światło dla znoszenia obostrzeń dają też statystyki. Resort zdrowia informuje, że pierwsze wyniki analizy nie wskazują, żeby odnotowano wzrost zakażeń w wyniku łagodzenia obostrzeń.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

- Poza jednym województwem – śląskim, gdzie wskaźnik reprodukcji wirusa to 1,33, w pozostałych województwach notujemy wskaźnik zachorowalności poniżej jednego, to znaczy, że jedna osoba zaraża mniej niż jedną osobę" – zaznaczył rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

RadioZET.pl/PAP