Zamknij

"Odmrażanie" gospodarki. Co się zmieni od 4 maja? [LISTA]

30.04.2020 08:54
Odmrażanie gospodarki. Etap 2. Co się zmieni od 4 maja? [LISTA]
fot. Ander5/Shutterstock (ilustracyjne)

Nowa normalność - pod takim hasłem rząd Mateusza Morawieckiego ogłosił kolejny, drugi etap "odmrażania" gospodarki. Co zmieni się po długim weekendzie majowym?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Pandemia koronawirusa spowodowała ograniczenie lub nawet całkowite zawieszenie całych gałęzi gospodarki. Od transportu, po turystkę, handel i usługi. Po ponad miesiącu od wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego, rząd Morawieckiego postanowił stopniowo "odmrażać" gospodarkę.

W środę ogłoszono drugi etap luzowania obostrzeń, które będą obowiązywać od 4 maja. Co się zmieni?

Otwarcie centrów handlowych

Od poniedziałku znów będzie można zrobić zakupy w galeriach handlowych. Pozostawały one zamknięte lub mocno ograniczone od 13 marca. 

Zobacz także

Wprowadzony zostanie jednak limit osób. Na 1 osobę musi przypadać 15 metrów kwadratowych powierzchni handlowej. Co ważne – do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy.

W centrach handlowych nie mogą funkcjonować jednak kluby fitness i przestrzeń rekreacyjna (np. place zabaw). Nie mogą funkcjonować także miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu (tzw. food court).

Przedszkola i żłobki znów otwarte

Dzieci pracujących rodziców będą mogły wrócić do żłobków lub przedszkoli. Od środy 6 maja organy prowadzące te placówki mogą je otworzyć, mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach.

Jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie.

Zobacz także

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest wypłacany rodzicom, gdy przedszkole i żłobek są zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego lub gdy żłobek lub przedszkole nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane pandemią koronawirusa.

Otwarte hotele, ale bez restauracji

Do tej pory hotele co do zasady nie przyjmowały gości – z wyjątkiem osób w delegacji i w kwarantannie.

Od 4 maja usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być świadczone pod warunkiem, że zachowane będą szczególne zasady bezpieczeństwa.

W hotelach i obiektach noclegowych ograniczona zostaje nadal działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych. Siłownie, sale pobytu i baseny pozostają zamknięte. Natomiast restauracje hotelowe mogą wydawać posiłki gościom hotelowym do pokoju. Nie mogą jedynie serwować ich na miejscu.

Markety budowlane otwarte w weekendy

Od maja klienci wielkopowierzchniowych marketów budowlanych i remontowych znów będą mogli zrobić zakupy w soboty i niedziele handlowe. Zakaz obowiązywał od początku kwietnia. 

Pierwszy weekend majowy, kiedy markety budowlane będą otwarte to 9 maja (sobota).

Zobacz także

Otwarte biblioteki i muzea

Rząd uchylił zakaz działalności bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą.

Instytucje kultury będą otwierane stopniowo i w różnym czasie. O konkretnym terminie decydować będzie organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Rehabilitacja znów dostępna

Osoby chore i cierpiące na dolegliwości bólowe będą mogły od 4 maja korzystać z rehabilitacji leczniczej.

Jednak salony masażu nadal pozostają zamknięte.

Zobacz także

Co dalej?

W wyznaczonym przez rząd harmonogramie, gospodarka jest prawie w połowie procesu "odmrażania". Pozostały jeszcze dwa etapy.

W trzecim etapie możliwa ma być też organizacja wydarzeń sportowych do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności). Ruszyć ma też organizacja opieki w klasach szkolnych 1-3, ustalona ma być maksymalna liczba dzieci w salach.

Czwarty etap przewiduje otwarcie salonów masażu i solariów, a także umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness. Otwarte zostaną też teatry i kina, ale w nowym reżimie sanitarnym. 

Rzecznik rządu Piotr Müller pytany w środę Polsat News o otwarcie salonów fryzjerskich, odparł, że jest to kwestia, która będzie elementem kolejnego etapu odmrażania gospodarki.

Zobacz także

W drugim etapie i tak połączyliśmy część elementów z trzeciego etapu odmrażania gospodarki, co powoduje, że możemy nieco szybciej uruchomić niektóre sektory gospodarcze (...) W następnym etapie na pewno to będą również salony fryzjerskie. Mam nadzieję, że ten etap będzie mógł nastąpić jak najszybciej, że będzie to jeszcze połowa maja

Piotr Müller

Dopytywany, czy na pewno nastąpi to w połowie maja, odparł, że połowa maja to "termin realny".

RadioZET.pl/PAP