Zamknij

"Odmrażanie" gospodarki. Za czym najbardziej tęsknią Polacy?

12.05.2020 09:58
Odmrażanie gospodarki. 3 etap. Czego oczekują Polacy? Sondaż
fot. Unai Huizi/Shutterstock (ilustracyjne)

Otwarcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych - tego najbardziej oczekują Polacy w ramach "odmrażania" gospodarki podczas pandemii koronawirusa. Tak wynika z sondażu IBRIS dla "Rzeczpospolitej".

Pandemia koronawirusa doprowadziła do "zamrożenia" gospodarki w skali, jaką do tej pory trudno było sobie wyobrazić. Od kilku miesięcy całe branże nie mogą w pełni wykonywać swoich obowiązków z powodu różnego rodzaju obostrzeń. W obawie przed rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 zostały zamknięte szkoły, galerie handlowe, wiele miejsc pracy czy wstrzymanie wielu połączeń transportowych.

Polski rząd stopniowo stara się "odmrażać" gospodarkę, ale nie dzieje się to w tempie oczekiwanym przez większość społeczeństwa. O tym, czego Polakom najbardziej brakuje zapytali ankieterzy IBRIS w sondażu dla "Rzeczpospolitej".

"Odmrażanie gospodarki". Czego oczekują Polacy?

W zdecydowanej większości badani wskazali na konieczność otwarcia salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Odpowiedziało tak 67,4 proc. Co ciekawe - mężczyźni (63 proc.) i kobiety (72 proc.) w równym stopniu oczekuję wznowienia działalności tych właśnie przedsiębiorców. 

Zobacz także

Cytowany przez dziennik prof. Robert Flisiak, lekarz zakaźnik, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych jest za, ale otwarciem tylko salonów fryzjerskich. Zastrzegł przy tym, że "salony kosmetyczne to bardzo bliski kontakt twarzą w twarz". - Na to jest stanowczo za wcześnie - dodał ekspert.

Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowskie w Gościu Radia ZET we wtorek powiedział, że istnieje duża szansa na otwarcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych od poniedziałku 18 maja.

Na pytanie "Rzeczpospolitej”, co "normalnym życiu" wydaje nam się niezbędne, ponad 54 proc. respondentów wskazało na prywatne gabinety lekarskie. Na trzecim miejscu znalazło się uruchomienie żłobków, przedszkoli i usług opiekuńczych dla dzieci (38,1 proc.).

Na liście usług, które badani uznali za najbardziej potrzebne, znalazły się także restauracje i bary – ich odmrożenia domaga się jedna trzecia respondentów – również siłownie i miejsca treningowe (prawie 17 proc.). 

Na pełne otwarcie kościołów czeka 14 proc. badanych.

Zobacz także

Podczas wtorkowego posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego ma zapaść decyzja na temat wprowadzenia III etapu "odmrażania gospodarki". Według nieoficjalnych informacji od poniedziałku 18 maja otwarte będą również restauracje - z sanitarnymi ograniczeniami.

W rozmowie z "Rz" Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan, podkreślił, że najpilniejsze jest teraz uruchomienie handlu i usług. Jak zaznacza, trzeba to robić w przemyślany sposób – tak, by w tym samym terminie mogły ruszyć powiązane ze sobą branże. - Przykładem błędnego odmrażania było otwarcie hoteli (od 4 maja – przyp. red.) przy utrzymaniu zakazu prowadzenia usług restauracyjnych - komentował w rozmowie z dziennikiem.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita