Zamknij

Odmrażanie gospodarki przyspieszy? Politycy podzieleni

05.05.2021 09:01
odmrażanie gospodarki przyspieszy?
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Rząd przedstawił kalendarz odmrażania gospodarki. Wiceminister rozwoju Anna Kornecka uważa jednak, że sytuacja epidemiczna na tyle się poprawiła, że można ten proces przyspieszyć.

Lockdown niebawem nie będzie już blokował biznesu. Rząd stopniowo odmraża gospodarkę. 4 maja otwarte zostały sklepy, w kolejnych dniach otworzą się hotele i ogródki restauracyjne.

Ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego harmonogram zakłada odmrożenie gospodarki już w maju. Są jednak rządowe głosy, by ten proces przyspieszyć.

Lockdown może zniknąć szybciej, niż zakładano. Zielone światło z resortu

Luzowanie obostrzeń wystartowało 1 maja. Rząd zezwolił wówczas na sport na świeżym powietrzu. Po majówce otwarte zostały wszystkie sklepy w galeriach, a także wielkopowierzchniowe budowlane i meblowe.

Na nowe otwarcie do 8 maja poczekać muszą hotelarze, zaś w połowie miesiąca restauracje będą mogły wznowić działalność w ogródkach piwnych. Na obiad w lokalu będziemy musieli poczekać do 29 maja. Tego dnia otworzą się także kina i teatry i siłownie.  

kalendarz znoszenia obostrzeń
fot.

Niektórzy przedstawiciele resortu rozwoju apelują, by z uwagi na poprawiającą się sytuację epidemiczną, przyspieszyć odmrażanie biznesu. Taki pogląd podziela wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka, która w Radiu Plus mówiła o szybszym powrocie do normalności.

Teraz kiedy mamy do czynienia z zastopowaniem 3. fali pandemii, to jest taki moment, który możemy wykorzystać na powrót do względnej normalności. W tej sytuacji opowiadamy się za nawet szybszym, niż to wynika z ogłoszonego kalendarza, otwarciem gospodarki 

Anna Kornecka

Przedstawicielka resortu dodała, że od 28 kwietnia, kiedy to premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim prezentowali powyższy harmonogram, sporo się zmieniło.

- Popieramy jak najszybsze otwarcie i jeśli tylko będzie przestrzeń do tego, żeby renegocjować te podane terminy, to jak najbardziej jesteśmy za – podsumowała Kornacka.

Nie wszyscy przedstawiciele resortu są jednak za szybkim odmrażaniem biznesu.

Wiceminister Olga Semeniuk pytana z kolei przez „Dziennik Gazetę Prawną” o ogłoszony przez rząd plan odmrażania gospodarki wskazała, że luzowanie obostrzeń etapami to najlepsze rozwiązanie.

- Moglibyśmy otworzyć wszystko już teraz, wykazując się hurraoptymizmem, ale od ponad roku pandemia uczy nas pokory – wskazała Olga Semeniuk.

Jak dodała, „jeśli statystyki zakażeń będą wzrastać, trzeba będzie się zatrzymać albo wręcz wykonać krok wstecz”.

RadioZET.pl/Radio Plus/DGP/PAP