Zamknij

Zielone światło dla otwierania biznesu. Etapy odmrażania gospodarki

25.01.2021 12:38
Etapy odmrażania gospodarki
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Lockdown dobiega końca? Medycy mówią o spadku liczby zakażeń koronawirusem i są zgodni, że nadszedł czas na odmrażanie gospodarki. Dr Michał Sutkowski wskazał kolejność otwierania branż.

Lockown od niemal 10 miesięcy paraliżuje gospodarkę. Zdesperowani przedsiębiorcy odcięci od źródeł dochodu już, wbrew obostrzeniom, otworzyli swoje biznesy.

Kiedy rząd zdecyduje o luzowaniu obostrzeń? Zdaniem medyków dane epidemiczne pozwalają na odmrożenie gospodarki. Dr Michał Sutkowski,  prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, wskazał też kolejność otwierania branż.

„Sytuacja epidemiczna umożliwia znoszenie obostrzeń”

Liczba dobowych zakażeń koronawirusem spadła do 2,4 tys. (dane z 25 stycznia). To najmniejsza dobowa liczba zakażeń od października minionego roku. Dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, w rozmowie z PAP ocenia, że dane epidemiczne umożliwiają otwieranie gospodarki.

- Kibicujemy wszyscy, aby spadki widoczne w ostatnich dniach były już tendencją. Liczba zakażeń rzeczywiście wyraźnie spada. Nieco mniej jest także zgonów. Oby był to zwiastun nieco lepszych miesięcy – powiedział ekspert w rozmowie z PAP.

Sutkowski dodał, że sytuacja epidemiczna pozwala na stopniowe odmrażanie biznesy. Mówił, że najwyższy czas na odmrożenie gospodarki i zakończenie lockownu, który od miesięcy wykańcza przedsiębiorców. Cierpi zarówno handel, jak i hotelarstwo i gastronomia. Zdesperowani właściciele barów i restauracji wbrew obostrzeniom decydują się na wznowienie działalności. Z danych Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej wynika, że nawet 20 tysięcy restauratorów wznowiło działalność po 17 stycznia wbrew obostrzeniom.

Ludzie nie wytrzymują bardzo silnych obostrzeń. Do tego sytuacja epidemiczna w Polsce zaczyna pozwalać na luzowanie restrykcji. Wdrażałbym konsekwentnie, ale powoli, pewne poluzowania. Trzeba otwierać drzwi różnych sektorów 

Dr Michał Sutkowski

Ekspert dodał, że niezbędne jest utrzymywanie reżimu sanitarnego. - Jeżeli z branżami się coś ustali, to przepisy muszą być bezwzględnie przestrzegane. Wszelkie naruszenia moim zdaniem winny oznaczać ogromne kary – wskazał Sutkowski.

Etapy odmrażania gospodarki

Dr Sutkowski wskazał, które branże jako pierwsze mogłyby wznowić działalność. Zgodnie z obecnie obowiązującymi obostrzeniami, przynajmniej do 31 stycznia ograniczona została działalność handlu, gastronomii, hoteli, a także sektora rozrywki i kultury.

Zdaniem eksperta już 1 lutego możliwe byłoby otworzenia galerii handlowych. W takich centrach obecnie działać mogą jedynie sklepy spożywcze, apteki czy punkty usługowe. Handlowcy objęci rządowym zakazem działalności znaleźli jednak sposób na lockdown. Przykłady? Poszerzenie asortymentu o psią karmę w przypadku znanej sieci okazało się furtką do wznowienia biznesu.

Co po galeriach handlowych? Kolejny etap odmrażania gospodarki objąłby stoki narciarskie, baseny i siłownie. Te ostatnie niemalże od początku lockdownu zmagają się z zakazem działalności. Branża fitness wbrew obostrzeniom zaplanowała ponowne otwarcie już 1 lutego, przedsiębiorcy chcą też pozwać Skarb Państwa i żądać odszkodowań.

- W takiej kolejności — nieco symbolicznej — robiłbym to we wszystkich branżach. Wydaje się też, że np. muzea nie niosą ze sobą wielkiego zagrożenia ponownego wybuchu epidemii. Po nich otwierałbym w reżimie sanitarnym kina i teatry, a oczywiście na końcu miejsca masowych imprez- podsumował dr Sutkowski.

RadioZET.pl/PAP