Zamknij

Drugi etap odmrażania biznesu. Rzecznik rządu zdradza szczegóły

25.04.2020 11:01
Odmrażanie gospodarki – etapy. Piotr Müller: drugi etap w połowie maja
fot. PAP/Radek Pietruszka

Odmrażanie gospodarki ruszyło. Rzecznik rządu, Piotr Müller w rozmowie z Radiem ZET zdradza szczegóły kolejnych etapów luzowania restrykcji.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Rząd stopniowo znosi ograniczenia w biznesie. Na pierwszy ogień wystawił handlowców. Od 20 kwietnia obowiązują nowe zasady dotyczące limitu osób w sklepach.

W lokalach do 100 m2 powierzchni mogą przebywać maksymalnie cztery osoby na jedną kasę. W większych sklepach – 1 osoba na 15m2 powierzchni. Zniesione są też restrykcje dla społeczeństwa: można już m.in. przemieszczać się w celach rekreacyjnych z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Kiedy kolejne etapy odmrażania gospodarki?

Jeżeli dane dotyczące liczby zakażonych będą stabilne, to będzie możliwe wprowadzenie w pierwszej połowie maja drugiego etapu luzowania restrykcji. Rządowy zespół zarządzania kryzysowego podejmie decyzję po weekendzie, być może we wtorek lub środę

- zapowiada w Radiu ZET Piotr Müller

Jak mówił rzecznik rządu, drugi etap luzowania restrykcji obejmie m.in. otwarcie hoteli i miejsc noclegowych, marketów budowlanych w weekendy, otwarcie części instytucji kultury. - To są takie rzeczy, które na pewno będą, jeżeli będziemy ten etap uruchamiać. Może trochę szerzej, jeżeli na to pozwoli sytuacja epidemiczna - dodaje Piotr Müller.

Zgodnie z rządowym planem, będą cztery etapy odmrażania gospodarki. W trzecim etapie wznowić działalność będą mogły salony fryzjerskie i kosmetyczne, restauracje i galerie handlowe.  Możliwa będzie też organizacja wydarzeń sportowych do 50 osób. Na samym końcu, w ramach IV etapu, wznowić działalność będą mogły salony masażu, siłownie i kluby fitness.

Jak dodał rzecznik rządu, na początku przyszłego tygodnia rządowy zespół będzie również dyskutował na temat małego ruchu granicznego. Rzecznik rządu zaznaczył, że ten problem stanowi dylemat, trudny do rozstrzygnięcia.

Posłuchaj podcastu

 - Jeżeli teraz w weekend spłyną do nas informacje dotyczące liczby zachorowań, chociażby u naszych sąsiadów za granicą, przy tych najbliższych terenach granicznych, wtedy trzeba będzie ocenić to ryzyko i zdecydować, czy je podejmujemy i czy otwarty zostanie mały ruch graniczny bez kwarantanny - zadeklarował rzecznik rządu.

RadioZET.pl