Zamknij

IV etap ''odmrażania'' gospodarki. Koniec obostrzeń w handlu

27.05.2020 11:33
Odmrażanie gospodarki 4 etap. Premier podał konkretne terminy
fot. Adam Guz/KPRM (ilustracyjne)

Rząd ogłosił wprowadzenie IV etapu "odmrażania" gospodarki podczas pandemii koronawirusa. Od 30 maja zostaną zniesione wszelkie obostrzenia w handlu, a od 6 czerwca będą otwarte ponownie kina czy siłownie.

"Odmrażanie" gospodarki, które trwa od końca kwietnia, wchodzi na kolejny etap. Rząd Mateusza Morawieckiego zdecydował już m.in. o otwarciu galerii handlowych, salonów fryzjerów czy wznowieniu rozgrywek sportowych. Podczas środowej konferencji prasowej zapowiedziano poluzowanie kolejnych obostrzeń podczas pandemii koronawirusa.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, jakie zmiany będą obowiązywać w najbliższych tygodniach.

''Odmrażanie'' gospodarki. IV etap

Od 30 maja zostanie zniesiony obowiązek zakrywania nosa i ust w otwartej przestrzeni publicznej (jeśli zachowany jest dystans społeczny). Zostanie zachowany 2-metrowy dystans od innych osób. Zakrywanie nosa i ust nadal obowiązuje m.in. w sklepach czy komunikacji publicznej.

Zobacz także

Od soboty 30 maja zostają zniesione obostrzenia w handlu - nie będą obowiązywać restrykcje co, do liczby osób na jeden metr kwadratowy. Podobnie w restauracjach i innych lokalach gastronomicznych.

W sklepie, na targu i na poczcie nadal jest obowiązek zasłaniania nosa i ust. Dodatkowo w sklepach jest także obowiązkowa dezynfekcja rąk lub noszenie rękawiczek. W punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami. Klienci zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne - m.in. dezynfekcja rąk i stolików.

Rząd dopuszcza możliwość zgromadzeń publicznych do 150 osób od soboty 30 maja - z zachowaniem dystansu i zakrywaniem nosa i ust.

Od 6 czerwca zostaną ściągnięte obostrzenia w pozostałych gałęziach gospodarczych - zostaną od tego dnia otwarte kina, teatry, siłownie, parki rozrywki. Wyjątek stanowią dyskoteki i kluby - nadal pozostają zamknięte.

Również od 6 czerwca będą mogły odbywać się wesela i inne uroczystości rodzinne do 150 osób. Weselnicy nie muszą nosić maseczek. 

We wtorek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że pierwsze wyniki analizy nie wskazują, żeby odnotowano wzrost zakażeń w wyniku łagodzenia obostrzeń. - Poza jednym województwem – śląskim, gdzie wskaźnik reprodukcji wirusa to 1,33, w pozostałych województwach notujemy wskaźnik zachorowalności poniżej jednego, to znaczy, że jedna osoba zaraża mniej niż jedną osobę – zaznaczył.

Andrusiewicz poinformował też, że obecnie nie ma nowych ognisk choroby. Według najnowszych danych łącznie zanotowano dotąd 22 074 przypadków zakażeń koronawirusem, zmarło 1024 osób, wyzdrowiało ponad 10 tys. pacjentów.

RadioZET.pl/PAP