Zamknij

Niskie zarobki i niepłacenie alimentów. Czego wstydzą się Polacy?

27.11.2019 09:15
Odmowa przy płatności kartą, zarobki, alimenty. Czego wstydzą się Polacy?
fot. Shutterstock/Voyagerix (ilustracyjne)

Prawie połowa Polaków wstydzi się, kiedy podczas płacenia za zakupy brakuje im środków na karcie, tyle samo stresuje się z powodu umieszczenia ich w rejestrze dłużników - wynika z raportu badania BIG InfoMonitor.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Takie sytuacje częściej stresują kobiety niż mężczyzn – wynika z badania, w którym pytano respondentów o najbardziej stresujące i wstydliwe sytuacje.

43 procent badanych wskazało, że byłoby to znalezienie się w rejestrze dłużników, na czarnej liści dłużników, oraz gdyby brakowało im pieniędzy na karcie podczas płacenia za zakupy.

Zobacz także

Co zaskakujące, tylko 38 procent respondentów wstydzi się niepłacenia alimentów. 16 procent z ankietowanych czuje się niezręcznie w przypadku bezrobocia, zaś 13 procent- z powodu odmowy kredytu w banku ze względu na zaległe zobowiązania. 10 procent Polaków wstydzi się niskich zarobków.

Takie zdarzenia i reakcje to bardzo charakterystyczny symptom osób, które unikają wglądu w swoją sytuację finansową, wręcz uciekają przed pełną wiedzą na temat swoich finansów. Nie mają do końca świadomości, jakimi środkami dysponują, nie chcą też często wiedzieć, jakie mają zobowiązania, w tym długi, w myśl zasady "czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal"

- mówi prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak.

Braku pieniędzy na karcie bardziej wstydzą się kobiety niż mężczyźni. Chodzi o 49 procent kobiet i 36 procent mężczyzn. Inne proporcje są w przypadku niskich zarobków.

Zobacz także

Jak wskazuje Roman Pomianowski ze Stowarzyszenia Program Wsparcia Zadłużonych, mężczyźni wiążą finanse z poczuciem własnej wartości i często nawet drobne problemy traktują jak bankructwo.

Dodał, że po porady i wsparcie do stowarzyszenia zgłasza się zdecydowanie więcej kobiet i to zwykle na wcześniejszym etapie problemów finansowych.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP