Zamknij

Odłóż skrzynię z narzędziami - nowy robot sam montuje krzesła

Olga Papiernik
19.04.2018 12:24
robot montujący krzesło
fot. Nanyang Technological University/Youtube/https://www.youtube.com/watch?v=O0nmyluOH90

Jesteś zmęczony zmaganiem się z niezrozumiałymi instrukcjami i zestawem desek i śrub? Pomoc jest pod ręką w postaci nowego robota, który w kilka minut może złożyć krzesło.

Robot, opracowany przez naukowców z Nanyang Technologicznego Uniwersytetu w Singapurze, może złożyć drewniane krzesło w zaledwie osiem minut i 55 sekund - szybki czas, który może sprawić, że nawet entuzjaści majsterkowania będą biegli po swoje pieniądze.

Urządzenie, składające się z dwóch mechanicznych ramion z chwytakami, rozpoczyna proces od fotografowania części rozłożonych na podłodze za pomocą kamery 3D, która ma naśladować zagracone środowisko po rozpakowaniu mebli płaskich.

Każde ramię ma podobny zakres ruchów jak człowiek, podczas gdy czujniki zamontowane na nadgarstkach monitorują siłę wywieraną przez mechaniczne palce, gdy podnosi ona drobne części, aby fachowo zmontować krzesło.

- Dla robota złożenie krzesła z taką precyzją jest bardziej złożone niż się wydaje - powiedział lider zespołu Pham Quang Cuong, adiunkt na uniwersytecie.

- Prace związane z montażem muszą być podzielone na różne etapy, takie jak określenie, gdzie znajdują się różne części fotela, siła potrzebna do uchwycenia części i upewnienie się, że ręce robota poruszają się bez kolizji ze sobą.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Zespół pracuje teraz nad dalszym rozwojem robota, aby mógł nauczyć się konstruować meble, kopiując ludzi, czytając instrukcję obsługi, a nawet po prostu oglądając gotowy produkt.

Współpracują również z przemysłem motoryzacyjnym i lotniczym, gdzie robot mógł być wykorzystywany do takich zadań, jak wiercenie otworów w samolocie.

Ale Ci, którzy szukają pomocy w montażu większej ilości artykułów gospodarstwa domowego, mogą być rozczarowani - na razie nienazwany robot może zbudować tylko skromne krzesło.

Zobacz także

el/sr/ceb/OP