Zamknij

Zmiany w PIT. Darowiznę można będzie odliczyć podwójnie

29.10.2020 11:05
podwójne odliczenie darowizny od podatku
fot. LY photographer/shutterstock (ilustracyjne)

Nie tylko sprzęt medyczny, ale także elektronika dla szkół. Darczyńcy, którzy pomagają w walce z pandemią, skorzystają na ulgach podatkowych.

Darowiznę, zgodnie z prawem, można odliczyć od podatku. Darowizna przekazana na cel walki z koronawirusem zostanie jednak potraktowana przez skarbówkę inaczej.

Darczyńcy będą mogli odliczyć ją w podwójnej wysokości – mówił wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Sarnowski: darowiznę odliczymy podwójnie

- W najbliższych trzech miesiącach każda złotówka przeznaczona na wsparcie ochrony zdrowia i szkolnictwa będzie podwójnie odliczona od dochodu – mówił dla PAP wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Zobacz także

Przyjęty przez Sejm pakiet zmian w podatkach dochodowych zakłada m.in. odliczenie w podatku PIT i CIT bez limitu dla darowizn (pieniężnych lub rzeczowych) przekazanych na cele związane z zapobieganiem oraz zwalczaniem zakażenia koronawirusem dla podmiotów świadczących opiekę zdrowotną, w tym transport sanitarny, a także przekazanych Agencji Rezerw Materiałowych oraz Centralnej Bazie Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych.

Co do zasady, takie darowizny dotąd można było odliczyć w wysokości do 6 procent dochodu/przychodu darczyńcy. Sarnowski mówił w rozmowie z PAP o likwidacji tego limitu i podwójnym odliczeniu ulgi.

Zachęcamy wszystkich do solidarności, do przekazywania szpitalom sprzętu leczniczego i ochronnego, a szkołom – nowego sprzętu elektronicznego, potrzebnego uczniom i studentom do udziału w zdalnych zajęciach. W najbliższych, kluczowych trzech miesiącach walki z COVID-19, każda złotówka przeznaczona na wsparcie ochrony zdrowia i szkolnictwa będzie podwójnie, aż w 200-proc. odliczona od dochodu 

Jan Sarnowski

Zgodnie ze zmianami, od października do grudnia 2020 r. będzie można odliczyć 200 proc. wartości przekazanej darowizny. W okresie styczeń – marzec 2021 r. będzie to 150 proc. wartości, a potem, aż do zakończenia stanu epidemii - 100 proc. bez limitu. Podobne rozwiązanie wprowadzono wiosną tego roku - dotyczyło darowizn medycznych przekazanych od 1 stycznia do 30 września 2020 r.

RadioZET.pl/PAP