Zamknij

Odholowanie samochodu. Nie trzeba płacić za jego odebranie

22.09.2019 14:26
Odholowanie samochodu przez straż miejską. Nie trzeba już płacić opłaty. Koszty
fot. Szymon Blik/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Kierowcy nie muszą już płacić za odebranie pojazdu, który został odholowany. To efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego i zmiany przepisów. Z kolei samorządowcy obawiają się o spadek wpływów z powodu dotychczas obowiązujących opłat. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Od 13 września zaczęły obowiązywać nowe przepisy w sprawie odbioru samochodu odholowanego np. przez władze miejskie.

Obecnie drogowcy za wydanie pojazdu wydają tzw. decyzję administracyjną z informacją o uiszczeniu odpowiedniej opłaty - jednak bez podania konkretnego terminu płatności. Ponadto od takiej decyzji istnieje możliwość odwołania się do sądów administracyjnych, co opóźnia wyegzekwowanie opłaty.  

Przepisy o odholowaniu pojazdów są niekonstytucyjne

Trybunał po stronie kierowców

To efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego (TK) z grudnia ubiegłego roku. Stwierdził on, że nie można płacić przed odebraniem odholowanego pojazdu.

- Zdaniem Trybunału, jest to znaczne ograniczenie prawa własności, ponieważ ogranicza jedno z podstawowych uprawnień, jakie posiada właściciel rzeczy, tzn. prawo do dysponowania nią - podkreślił w uzasadnieniu orzeczenia sędzia TK Piotr Tuleja.

Skarga była wynikiem interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO), do którego zwrócili się kierowcy uważający, że ich odholowane pojazdy są "aresztowane" i bez uiszczenia opłaty nie mogą ich odebrać. 

- Uzależnianie możliwości wydania pojazdu od uprzedniego uiszczenia opłaty za odholowanie oraz przechowywanie na parkingu stanowi naruszenie konstytucji, przede wszystkim prawa własności - argumentował Piotr Mierzejewski z biura RPO, cytowany przez TVN24.

Trybunał stwierdził przedawnienie dotychczasowych przepisów po dziewięciu miesiącach od orzeczenia. Pomimo tego czasu, parlamentarzyści nie uchwalili nowych przepisów regulujących odbieranie odholowanych pojazdów.

W przyszłym roku wzrosną opłaty za odholowanie aut

Mniejsze wpływy do samorządów?

To wywołuje obawy samorządowców. TVN24 przypomniało, że codziennie na zlecenie straży miejskiej z ulic stolicy odholowywanych jest średnio 50 samochodów. Dotychczas za ich odebranie kierowcy musieli płacić drogowcom 494 zł oraz dodatkowe 41 zł za każdy dzień postoju auta na parkingu.

- Sytuacja dla nas niepokojąca. Obawiamy się, że kierowcy będą świadomie parkować w miejscach niedozwolonych, bo być może część z nich uzna, że nawet łamiąc przepisy Prawa o ruchu drogowym i tak unikną tej kary za odholowanie pojazdu - wskazała Karolina Gałecka z Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie, cytowana przez TVN24.

Okazuje się, że od czasu obowiązywania nowych przepisów drogowcy w Warszawie odholowali ponad 300 samochodów. Większość, bo 294 z nich, odebrano, ale opłatę uiszczono tylko za 71. 

- Liczymy na uczciwość kierowców. Pamiętajmy, że ta opłata za odholowanie pojazdu tak naprawdę wynika z przepisów Kodeksu ruchu drogowego - dodała Gałecka.

Rzecznik Praw Obywatelskich: stawki za holowanie pojazdu są niezgodne z prawem

RadioZET.pl/TVN24BiS.pl