Zamknij

Odbudowa Pałacu Saskiego z pominięciem przetargów? „Klasyczny skok na kasę”

23.07.2021 21:14
projekt odbudowy Pałacu Saskiego
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/East News

Koszt odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie może wynieść nawet 2,4 mld zł. Przyjęte przez PiS przepisy sprawiają, że pieniądze podatników będą mogły być wydane bez przetargów i publicznej kontroli. Wybór wykonawców oraz cen należeć będzie do nowej spółki celowej, której zarząd wskazywać będą politycy obozu rządzącego.

Pałac Saski zostanie odbudowany – zadecydował Sejm. Za przyjęciem uchwały o odbudowaniu obiektu razem z Pałacem Brühla oraz kamienicami przy ul. Królewskiej zagłosowało 234 posłów, przeciw było 173, a 35 wstrzymało się od głosu.

Posłowie opozycji alarmują, że odbudowa jest „klasycznym skokiem na kasę”. Wykonawcy nie zostaną bowiem wyłonieni w przetargu, lecz wskazani arbitralnie przez spółkę celową, w której wskazywany przez marszałka Sejmu zarząd zarabiać będzie 28 000 zł miesięcznie.

Pałac Saski do odbudowy. Nie będzie kontroli publicznej nad wydawaniem środków?

Ogrom prognozowanych wydatków na odbudowę Pałacu Saskiego i okolicznych budynków budzi w czasie kryzysu wywołanego pandemią COVID-19 kontrowersje. Nie brak głosów, że środki lepiej będzie spożytkować w inny sposób – przeznaczając je chociażby na poprawę systemu ochrony zdrowia.

Odbudową pałacu ma zając się nowa spółka celowa. Specustawa wymienia ją jako inwestora, co według posła KO Michała Szczerby jest sposobem na ominięcie ustawy o zamówieniach publicznych i daje możliwość wydawania pieniędzy podatnika bez rozpisywania przetargów.

Pałac Saski, którego jedyna ocalała część tworzy dziś Grób Nieznanego Żołnierza, ma zostać odtworzony według stanu z 31 sierpnia 1939 roku. Budynek został zniszczony podczas niemieckiej okupacji.

Przed wojną Pałac Saski był siedzibą Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Po odbudowie ma się w nim znaleźć miejsce dla instytucji i inicjatyw kulturalnych. Odtworzone kamienice przy ul. Królewskiej mogą stać się siedzibą Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, a do Pałacu Brühla może przeprowadzić się Senat.

RadioZET.pl/money.pl/bankier.pl