Zamknij

Lecisz do USA? Uważaj od jutra zmiana przepisów! Kawa czy puder powyżej 350 ml będą zakazane w bagażu podręcznym

Olga Papiernik
29.06.2018 15:06
pasażerowie na lotnisku
fot. Wojciech Strozyk/East NEws

Od soboty pasażerowie wylatujący z Polski do USA będą mogli przewieźć w bagażu, nadawanym do luku samolotu, np. kawę, mąkę, cukier, puder kosmetyczny, talki w ilości powyżej 350 ml - poinformował w piątek Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC). Dodano, że nie dotyczy to lekarstw i odżywek dla dzieci.

Ma to związek z nowymi ograniczeniami, jakie od 30 czerwca br. wprowadza amerykański Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego (Department of Homeland Security - DHS) w związku z przewozem substancji sproszkowanych w ilościach powyżej 350 ml, a przewożonych w bagażu kabinowym na rejsach do Stanów Zjednoczonych.

Kawa czy cukier powyżej 350 ml muszą trafić do bagażu rejestrowanego

"Od 30 czerwca pasażerowie wylatujący z Polski do Stanów Zjednoczonych będą mogli przewieźć substancje sproszkowane, m.in. kawę, mąkę, cukier, puder kosmetyczny, talki w ilości powyżej 350 ml tylko w bagażu rejestrowanym" - czytamy w komunikacie ULC.

Zagłosuj

Czy byłeś/aś już w Stanach Zjednoczonych?

Liczba głosów:

Jakie są wyjątki

Jak przekazał ULC, ograniczenia nie dotyczą lekarstw na receptę i odżywek dla dzieci - pod warunkiem ich przewozu w nienaruszonych firmowych opakowaniach oraz substancji sproszkowanych zakupionych na lotnisku i zapakowanych w punkcie sprzedaży w specjalne torby, umożliwiające łatwe stwierdzenie naruszenia.

Obostrzenie nie obejmie także skremowanych zwłok ludzkich, jeśli będą przewożone zgodnie z obowiązującymi w takich przypadkach procedurami.

Zmiana przepisów dotyczy wszystkich przewoźników lotniczych realizujących bezpośrednie loty do Stanów Zjednoczonych, w tym loty czarterowe oraz loty biznesowe.

W Polsce bezpośrednie rejsy do Stanów Zjednoczonych odbywają się m.in. z lotnisk w Warszawie, Krakowie i Rzeszowie. Do USA loty wykonuje PLL LOT.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

PAP/Aneta Oksiuta/OP