Zamknij

Kosiniak-Kamysz: od piątku rząd powinien otworzyć całą gospodarkę

17.02.2021 12:45
policjanci w galerii handlowej
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Poluzowanie tylko części restrykcji było błędem – otwarcie całej gospodarki jest bezpieczniejsze dla życia i zdrowia Polaków. Do takiego zdania chce przekonać rząd lider PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz. Jeśli się to nie powiedzie, ma już gotowy pozew za wprowadzenie lockdownu.

Lockdown nie spełnia swojego zadania, narażając przy tym gospodarkę na dotkliwą recesję – uważa szef ludowców. Z przecieków z rządu wynika, że zaczęły się już rozmowy na temat powrotu części zakazów ze względu na rosnącą liczbę wykrywanych dziennie zachorowań – wskazano już branżę, która zostanie ponownie zamknięta jako pierwsza.

Władysław Kosimiak-Kamysz uważa, że działania rządu są szkodliwe, a najlepszą możliwą decyzją będzie natychmiastowe odmrożenie całej gospodarki, oczywiście przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego. Jeśli do tego nie dojdzie, w ruch pójdzie przygotowany już pozew zbiorowy, utworzony przez PSL w imieniu zamkniętych rozporządzeniami rządu przedsiębiorstw.

Zamiast obostrzeń całkowite otwarcie gospodarki? Domaga się tego Władysław Kosiniak-Kamysz

Lockdown wprowadzony rozporządzeniami rządu określany jest przez sądy jako niemający podstaw prawnych: w orzeczeniach sędziowie zwracają uwagę, że takim aktem prawnym nie można zakazać gwarantowanej w Konstytucji wolności prowadzenia działalności gospodarczej.

Nakazy rządu coraz częściej ignorowane są przez przedsiębiorców, którzy otwierają biznesy próbując ratować je przed bankructwem. PiS w odpowiedzi zorganizował dywanowe kontrole służb, stawiających się w lokalach – jak odkryło Radio ZET - z gotowymi wnioskami pokontrolnymi i decyzjami o zamknięciu biznesu. Sprawą zainteresował się RPO – po jego interwencji wytyczne dla urzędników podpowiadające jak przeprowadzać inspekcję sanitarną, żeby nie zdradzić jej prawdziwego celu, zostały odwołane.

Władysław Kosiniak-Kamysz w rozmowie z Polsat News stwierdził, że najlepszym rozwiązaniem konfliktu na linii przedsiębiorcy-rząd jest całkowite odmrożenie gospodarki. Zdaniem polityka będzie to mniej szkodliwe dla Polaków niż luzowanie obostrzeń tylko w stosunku do wybranych branż – na przykład kasyn.

Błędem było otwarcie części gospodarki w reżimie sanitarnym i pozostawienie drugiej części zamkniętej na klucz; rząd powinien od najbliższego piątku bądź soboty uruchomić wszystko w reżimie sanitarnym, także restauracje i siłownie. Uważam, że w reżimie sanitarnym otwarta cała gospodarka jest bezpieczniejsza dla życia i zdrowia, niż takie połowiczne działanie, jakie mamy teraz realizowane przez rząd.

Władysław Kosiniak-Kamysz

Jeśli do całkowitego otwarcia gospodarki nie dojdzie, PSL ma przygotowany projekt pozwu zbiorowego przeciwko Skarbowi Państwa, który ma umożliwić przedsiębiorcom otrzymanie odszkodowań za straty wywołane rozporządzeniami rządu.

Szef PSL wskazał, że przedłużanie funkcjonowania zakazów może skończyć się prawdziwym buntem społecznym. Słynne już tańce na Krupówkach, skrytykowane przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, to zdaniem lidera PSL znak tego, że to obostrzenia sprowadzają na Polaków niebezpieczeństwo zarażenia.

Dzisiaj trzeba otworzyć restauracje, siłownie w reżimie sanitarnym. Jeżeli to nie następuje to dochodzi do baletów na Krupówkach, bo ludzie nie mają gdzie się spotkać. Przyjechali do hotelu, chcą gdzieś wyjść, chcą coś zjeść i nie mają gdzie tego zrobić, to idą i urządzają imprezę na ulicy.

Władysław Kosiniak-Kamysz

Lockdown obowiązuje w Polsce od marca 2020 roku. Restrykcje w zależności od sytuacji epidemicznej, były zaostrzane bądź luzowane. Część branż nie może działać od wielu miesięcy, a pomoc jaką otrzymuje od państwa jest niewystarczająca.

12 lutego 2021 roku rząd pozwolił otworzyć się kinom, teatrom, muzeom, basenom, stokom narciarskim i hotelom. Dobrych wieści nie może doczekać się branża gastronomiczna i fitness, które według przecieków muszą czekać na koniec pandemii, żeby móc wrócić do normalnego funkcjonowania.

RadioZET.pl/Polsat News