Zamknij

Od lipca 2021 podatek od zakupów na AliExpress

20.05.2021 11:09
logo AliExpress na paczkomacie
fot. Lukasz Solski/East News

Czasy tanich zakupów na AliExpress powoli się kończą. Sejm rozpoczął prace nad ustawą nakładającą VAT na wszystkie przesyłki pochodzące spoza UE. Paczki z Chin, tańsze dzięki unikaniu opodatkowania, staną się przez to znacznie droższe. Serwis mówi, ze jest na nowe prawo przygotowany – czy ma tajną broń?

AliExpress to bardzo popularna w Polsce platforma handlu internetowego, bez kompleksów podbierająca klientów hegemonowi polskiego rynku, czyli Allegro. Polscy sprzedawcy oskarżają chiński serwis o nieuczciwą konkurencję: produkty oferowane w Państwie Środka sprzedawane są bez VAT, w związku z czym są znacznie tańsze, niż oferowane w naszym kraju.

Prawo, którym zajął się Sejm, to pakiet e-commerce, wprowadzony przez Unię Europejską. Głównym zadaniem nowych przepisów ma być uproszczenie pobierania podatku VAT we Wspólnocie, przy okazji pokuszono się o uszczelnienie systemu na granicy. Czy zakupy na AliExpress przestaną się opłacać?

AliExpress z VAT od lipca 2021. Sejm pracuje nad pakietem e-commerce

Polski rynek jest dla AliExpress jednym z ważniejszych w Europie. Serwis eksperymentuje z postawieniem własnej sieci automatów do odbioru paczek, ma w naszym kraju także własne centrum dystrybucyjne, dzięki czemu część zamówień trafią do klientów w kilka dni. Na dotarcie paczek z Chin trzeba czekać często ponad miesiąc.

Serwis jest świadomy nadchodzącej zmiany w przepisach. Jak jednak biuro prasowe platformy zdradziło „Rzeczpospolitej”, ma już przygotowanych kilka asów w rękawie.

Jesteśmy przygotowani, jeszcze nie publikujemy konkretnych informacji. Dla klientów zmiana nie będzie odczuwalna, nie mają się czego obawiać.

biuro prasowe AliExpress

Według Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Polacy kupujący na AliExpress „oszczędzali” rocznie ponad 2 mld zł nie płacąc VAT. Polska uchwaliła już przepisy dotyczące nakładaniu podatku i cła na zakupy z Chin, wciąż jednak spora część przesyłek prześlizguje się przez system.

NIK podał, że 99 procent przesyłek pocztowych i 96 procent przesyłek kurierskich z Państwa Środka nie było w żaden sposób opodatkowanych. Raport przedstawiono pod koniec 2020 roku.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita