Zamknij

Od 2022 mniej pieniędzy na 500 plus. Rząd szykuje „istotną redukcję kosztów”

30.08.2021 18:56
banknot 500 zł
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Program 500 plus jest zbyt drogi – przekonuje rząd. Z tego powodu szykuje rewolucję i zamierza odebrać obsługę świadczeń samorządom.

500 plus nie wypełniło stawianych przed nim zadań – przyznał premier Mateusz Morawiecki. Świadczenie miało odwrócić niekorzystne trendy demograficzne i podnieść wskaźnik dzietności. Ten rzeczywiście na chwilę wzrósł, ale w 2021 roku spadł poniżej poziomu sprzed wprowadzenia świadczenia.

Program kosztuje 40 mld zł rocznie, rząd szuka więc oszczędności. Chcąc zoptymalizować program pod względem wysokości kosztów obsługi zamierza więc zabrać świadczenie samorządom i przekazać do ZUS. Dzięki automatyzacji oszczędności sięgną 3,1 mld zł w ciągu dekady. Co zmiany oznaczają dla pobierających 500 plus?

500 plus zmienione przez rząd. Koniec z wypłatami pieniędzy do ręki

Rewolucja w 500 plus oznacza ogromne kłopoty dla samorządów. Władze lokalne zatrudniają około 12 000 urzędników do rozpatrywania wniosków oraz dystrybucji świadczeń. 1 stycznia 2022 roku ich stanowiska staną się zbędne, nie będzie także pieniędzy na wynagrodzenia.

Wszystko przez to, że 500 plus ma trafić pod skrzydła ZUS. Wnioski będę przyjmowane tylko elektronicznie, tak jak stało się to już w przypadku 300 plus, a pieniądze będą wydawane tylko przelewem na rachunek bankowy.

W opisie projektu ustawy zmieniającej funkcjonowanie 500 plus można wyczytać, że rząd spodziewa się „bardzo istotnej redukcji kosztów”.

Zakłada się zmianę jednostki obsługującej program Rodzina 500 plus na Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jako instytucji dysponującej odpowiednimi zasobami oraz systemami informatycznymi, a tym samym będącej w stanie sprawnie i efektywnie obsługiwać świadczenia 500 plus. Zakłada się ponadto wykorzystanie wyłącznie elektronicznych kanałów składania wniosków i wypłatę świadczeń jedynie w formie bezgotówkowej.

projekt nowelizacji

Roczny koszt obsługi 500 plus po zmianie oszacowano na około 427 mln zł. W perspektywie dekady ma to przynieść około 3,1 mld zł oszczędności dla budżetu państwa.

Środki te nie posłużą jednak do coraz bardziej koniecznej waloryzacji świadczenia. Rok po roku przez inflację 500 plus traci na wartości: z obliczeń ekonomistów wynika, że obecnie jest ono warte około 430 zł w sile nabywczej złotego z 2016 roku.

RadioZET.pl/PAP