Zamknij

Kina plenerowe i samochodowe otwarte od 18 maja

18.05.2020 13:48
Od 18 maja kina plenerowe i samochodowe znów otwarte. Zasady
fot. Maksym Azovtsev/Shutterstock (ilustracyjne)

Od 18 maja mogą działać kina samochodowe i plenerowe. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało wytyczne, które obowiązują organizatorów i uczestników takich pokazów filmowych.

Kina - zarówno multipleksy, jak i studyjne - nadal nie mogą działać normalnie. Ich otwarcie jest planowane w ramach IV etapu "odmrażania" gospodarki. Jednak od poniedziałku 18 maja kinomani mogą spotkać się w kinach plenerowych i samochodowych.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN) opublikowało szereg wytycznych, które muszą spełniać kina "pod chmurką". Dotyczą one przede wszystkim reżimu sanitarnego podczas pandemii koronawirusa.

Kina samochodowe i plenerowe. Na jakich zasadach?

Zgodnie z aktualnymi zaleceniami resortu zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego uczestnicy pokazów powinni pozostawać w bezpiecznej odległości od siebie, co "powinno zostać umożliwione odpowiednim wyznaczeniem miejsc postojowych lub miejsc w plenerze".

Zobacz także

Zgodnie z wytycznymi każdy z widzów zarówno przed, w trakcie, jak i po seansie musi pozostać w samochodzie lub na wyznaczonym miejscu. Ruch pieszy - jak wyjaśniono - dopuszczalny jest tylko i wyłącznie w przypadku konieczności skorzystania z toalety. "W przypadku kolejki do sanitariatów osoby muszą zachować 2-metrowy dystans od siebie. Liczba osób w sanitariacie odpowiada połowie urządzeń przeznaczonych do skorzystania" - czytamy.

Według MKiDN, wszelkie ewentualne dodatkowe usługi na terenie kina - w tym gastronomiczne - o ile będą dozwolone, powinny być dostarczane do samochodu przez obsługę kina bez możliwości opuszczenia pojazdu przez widzów. Ci natomiast powinni być zobowiązani do zakrywania ust i nosa maseczką lub przyłbicą ochronną przez cały okres, w którym będą mieli uchylone okno w pojeździe oraz podczas przebywania poza pojazdem.

"Posiadanie środków ochronnych powinno być kontrolowane na etapie wjazdu na teren kina samochodowego lub plenerowego, a w przypadku ich braku organizator powinien zapewnić widzowi te środki we własnym zakresie lub odmówić wjazdu na teren kina" - poinformowano.

Zobacz także

Wedle wytycznych, do udziału w pokazach w kinach samochodowych dopuszczane powinny być tylko samochody osobowe, a liczba osób w pojeździe powinna być zgodna z obowiązującymi normami. "Obecnie nie więcej osób niż wynosi połowa miejsc siedzących; wszystkie osoby nie zamieszkujące wspólnie, zobowiązane są do zakrycia ust i nosa w czasie przebywania w samochodzie" - wyjaśniono.

Resort kultury podał też, że przy wjeździe na teren kina samochodowego każdy uczestnik pokazu - za zgodą - powinien zostać poddany przez obsługę bezdotykowemu mierzeniu temperatury, o czym powinien być wcześniej poinformowany. "W przypadku stwierdzania u któregoś z uczestników pokazu temperatury powyżej 37 stopni Celsjusza, osoba taka wraz ze współpasażerami nie uczestniczy w pokazie i nie powinna zostać wpuszczona na teren kina (także o tym powinna być poinformowana przed przyjazdem na seans)" .

W wytycznych znalazła się ponadto zasada, że organizatorzy powinni umożliwić zakup biletów on-line lub w innej formie bezkontaktowej. 

RadioZET.pl/PAP