Zamknij

Od 1 lipca 2021 poczta dolicza 8,5 zł do każdej przesyłki z AliExpress

30.06.2021 19:39
zakupy na AliExpress
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

1 lipca 2021 to koniec tanich zakupów z AliExpress. To efekt wejścia w życie ustawy o pakiecie VAT dla e-commerce, nakładającej podatek na wszystkie zakupy dokonane poza obszarem Unii Europejskiej. Pieniądze pobierane przez Pocztę Polską to opłata dodatkowa, za zgłoszenie przesyłki do odprawy celnej.

AliExpress cieszy się w Polce ogromną popularnością. Tanie zakupy robione z Chin przestały jednak być tak tanie. Sekretem niskich cen był brak nałożonego podatku VAT. Polscy i unijni sprzedawcy alarmowali, że to przejaw nieuczciwej konkurencji.

Unia Europejska wprowadziła rozwiązanie tego problemu, mające uprościć rozliczanie VAT-u między krajami członkowskimi i przy okazji pilnować, żeby podatek od wartości dodanej był naliczany od przesyłek przekraczających granicę. W Polsce stosowana ustawa obowiązuje od 1 lipca 2021 roku. Doliczenie VAT to nie jedyna dodatkowa kwota, którą trzeba będzie zapłacić za zakupy z AliExpress. Poczta Polska będzie doliczać do każdej dostarczonej paczki 8,5 zł za „dokonanie zgłoszenia celnego”.

Zakupy z AliExpress z doliczanym VAT. Oprócz podatku dodatkowo 8,5 zł dla Poczty

„Przedstawienie nadesłanej z zagranicy przesyłki do kontroli celnej i zgłoszenie towarów w niej umieszczonych do procedury dopuszczenia do obrotu pocztowego” – taki nowy wpis pojawił się w oficjalnym cenniku Poczty Polskiej.

Usługę wyceniona na 8,5 zł z VAT. To kwota, którą zapłacić będzie musiał każdy adresat przesyłki z AliExpress i innych zagranicznych portali zakupowych za zgłoszenie paczki lub listu do oclenia. Do opłaty doliczony będzie jeszcze wyliczony przez Krajową Administrację Skarbową podatek VAT.

Sumę VAT i podatku od wartości dodanej trzeba będzie zapłacić przy odbiorze paczki. Poczta przekonuje, że takie rozwiązanie będzie najmniej uciążliwe dla klienta końcowego.

Poczta Polska zaoferuje odbiorcom przesyłek kompleksową usługę związaną z odprawą celno-podatkową towarów. Najprostszy wariant nie będzie wymagać od odbiorcy żadnych działań. To Poczta wykona wszystkie niezbędne czynności - pobierze przy doręczeniu przesyłki należności celno-podatkowe w wysokości naliczonej przez Krajową Administrację Skarbową oraz opłatę pocztową za dokonanie zgłoszenia celnego.

komunikat Poczty Polskiej

Taka uproszczona procedura ma podlegać przesyłkom o wartości do 150 euro, czyli około 680 złotych. Za paczki o większej wartości, od 150 euro do 1000 euro, oprócz opłaty pocztowej i podatku VAT trzeba będzie zapłacić także ustalone przez celników cło.

Poczta podkreśla, że przepisy obowiązują od 1 lipca 2021 roku i dotyczą wszystkich przesyłek przekraczających od tego dnia granicę Unii Europejskiej, niezależnie od terminu zakupu i wysłania.

Procedura ma wyglądać następująco:

  • po dotarciu przesyłki spoza UE do Polski pracownik Poczty dokonuje na rzecz odbiorcy elektronicznego zgłoszenia celnego, które zostaje przesłane do obsługiwanego przez Krajową Administrację Skarbową systemu AIS/e-COMMERCE
  • na podstawie danych zawartych w zgłoszeniu, Krajowa Administracja Skarbowa oblicza i przekazuje Poczcie informację o kwotach należności podatkowych albo celno-podatkowych, które Poczta jest zobowiązana pobrać i odprowadzić do KAS
  • należności podatkowe albo celno-podatkowe, wraz z określoną przez Pocztę opłatą pocztową, są pobierane przy doręczeniu przesyłki przez pracownika Poczty, albo w placówce pocztowej
  • finałem operacji jest rozliczenie pobranych przez pocztowców kwot należności podatkowych, albo celno - podatkowych z Krajową Administracją Skarbową
  • jeżeli zawartość przesyłki nie będzie wiązać się z koniecznością przeprowadzenia dodatkowej kontroli przez celników, KAS dopuści towary znajdujące się w przesyłce do obrotu, a Poczta Polska wyda przesyłkę do doręczenia adresatowi

Poczta Polska zastrzega, że ze względu na wdrożenie systemu dostawy paczek w lipcu 2021 roku mogą zostać opóźnione.

RadioZET.pl/Poczta Polska