Zamknij

Obwodnica Częstochowy otwarta dla kierowców

24.12.2019 07:51
Obwodnica Częstochowy została otwarta. To najnowszy odcinek autostrady A1
fot. PAP/Waldemar Deska

Na dwa dni przed Świętami została otwarta obwodnica Częstochowy. To najnowszy odcinek autostrady A1. Na razie kierowcy nie mogą korzystać ze wszystkich węzłów i mogą poruszać się z prędkością do 80 km/h.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

W poniedziałek po południu ruch puszczono główną trasą autostrady A1 wokół Częstochowy – wraz z dwoma węzłami: Częstochowa Północ i Częstochowa Południe.

Kierowcy zarówno pojazdów osobowych, jak i ciężarowych mogą tamtędy omijać Częstochowę głównymi jezdniami A1, bezkolizyjnie połączonymi z rozbudowywaną krajową "jedynką". Obwodnica łączy się z oddanym w tym roku, kolejnym odcinkiem A1 - do Pyrzowic.

Zobacz także

"Cuda się zdarzają"

- Cały ciąg autostrady A1 to kręgosłup komunikacyjny Polski – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Tak jak czasach II RP mieliśmy magistralę kolejową, która wykorzystała okno Polski na świat, tak dzisiaj oddajemy do użytku bardzo ważny odcinek, który wkrótce, po dokończeniu za parę lat odcinka A1 z Częstochowy do Piotrkowa Trybunalskiego, dokończy już tę główną autostradę północ-południe

Mateusz Morawiecki, premier

Ocenił, że oddanie do ruchu odcinka autostrady A1 to dobra wiadomość dla mieszkańców Częstochowy, ale przypomniał też, że tego dnia podpisano umowy na budowę pierwszego odcinka obwodnicy Zawiercia oraz obwodnicy Bolkowa.

Zdaniem premiera, niektórzy postrzegali dotąd zapowiedzi otwarcia obwodnicy Częstochowy przed końcem roku w kategorii cudu.

Jak wiemy doskonale, cuda się zdarzają, jeżeli są poprzedzone ciężką pracą, i ta ciężka praca, ogromnie ciężka praca, została tutaj wykonana

Mateusz Morawiecki, premier

Zaznaczył, że obwodnica została zbudowana za środki budżetu państwa, ale i budżetu Unii Europejskiej.

Zobacz także

Za pięć lat zakończy się budowa autostrad

Do tempa prac na budowie autostradowej obwodnicy Częstochowy, podjętych po wyrzuceniu z niej wiosną tego roku poprzedniego głównego wykonawcy, nawiązał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

- Po tym, jak nierzetelny wykonawca zszedł z budowy, znaleźli się wykonawcy, którzy w reżimie wręcz przykładowym, pracując siedem dni w tygodniu, zrealizowali tę inwestycję - mówił minister, dziękując konsorcjum firm Budimex, Strabag i Budpol, które wykonało kluczową część brakujących prac budowlanych.

Adamczyk obiecał, że do 2025 roku zamknięty zostanie program budowy autostrad w Polsce.

Zobacz także

Ukończymy autostrady A1, A2, A6 i A18 i tym samym pozostanie nam do zrealizowania bardzo ambitny program budowy pozostałej sieci dróg ekspresowych, w tym Via Carpatia, S11, S12, S74

Andrzej Adamczyk

Pełniący obowiązki dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) Tomasz Żuchowski mówił o "ponadstandardowych warunkach" trwających przez pięć miesięcy prac zmierzających do udostępnienia głównej trasy obwodnicy Częstochowy w ciągu A1 i stworzonym pod tym kątem "elastycznym modelu współpracy i podejmowania decyzji" – zarówno po stronie zamawiającego, jak i wykonawców.

Jakie ograniczenia na obwodnicy Częstochowy?

Żuchowski zaznaczył, że na razie nie jest możliwe korzystanie z węzłów: Częstochowa Jasna Góra i Częstochowa Blachownia.

Jak zasygnalizował, węzły te powinny zostać uruchomione w najbliższych miesiącach: węzeł Jasna Góra, na którym brakuje jeszcze głównie barier, prawdopodobnie będzie mógł zostać uruchomiony w połowie lutego, natomiast węzeł Blachownia – w zależności od pogody – ma zostać udostępniony „w perspektywie dwóch-trzech miesięcy”.

Zobacz także

GDDKiA wskazuje, że kolejne przetargi wyłonią wykonawców, którzy w przyszłym roku wybudują ekrany akustyczne wzdłuż jezdni A1. Dokończą też prace na węzłach wraz z ich oświetleniem, na miejscach obsługi podróżnych oraz w obwodzie utrzymania, a także uporządkują teren.

Do zakończenia prac na obwodnicy Częstochowy ma obowiązywać ograniczenie prędkości do 80 km/h.

Szef GDDKiA przypomniał, że w poniedziałek oddano około 20 km budowanej w ostatnich miesiącach autostrady, a także około 4 km, które były już gotowe w połowie tego roku, jednak kończyły się przed budowanym wciąż węzłem Blachownia.

W budowie znajduje się pięć kolejnych odcinków A1 na północ od Częstochowy. Jak ocenił Żuchowski, za dwa lata będzie można już sprawnie przejechać 582 km tej autostrady - od Gdańska do granicy z Czechami w Gorzyczkach.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP