Zamknij

Obraz za 1 miliard dolarów, przy rosnących cenach dzieł sztuki, to tylko kwestia czasu

Olga Papiernik
05.03.2018 10:06
Salvator Mundi Leonarda da Vinci
fot. East News

Rynek dzieł sztuki przechodzi taki boom, że tylko kwestią czasu jest sprzedanie obrazu za 1 miliard dolarów (818 milionów euro), jak wynika z nowego raportu AFP, opublikowanego w środę.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Kierując się rekordową sprzedażą "Salvator Mundi" Leonarda da Vinci do saudyjskiego księcia za 450 milionów dolarów (550 milionów dolarów) w listopadzie, rynek rośnie w sposób niespotykany od trzydziestu lat, podał autorytatywny indeks Artprice.

Najnowsze spektakularne rekordowe aukcje dzieł sztuki w sztuce ... dla Salvator Mundi - to początek nowej ery na rynku sztuki, w której kolejnym wielkim krokiem będzie próg 1 miliarda dolarów - powiedział.

"W międzyczasie, w 2018 roku osiągniemy wyniki od 179 milionów do 450 milionów dolarów" - przewiduje.

Założyciel firmy Artprice, Thierry Ehrmann, powiedział AFP o odrodzeniu rynku po dwóch latach spadku cen, co było spektakularne, a ceny gwałtownie wzrosły na całym świecie w drugiej połowie roku.

- Wszystkie wskaźniki nigdy nie były tak dobre od 30 lat - powiedział, a raport sugeruje, że wszystko wskazuje na "solidny i trwały wzrost".

Rywalizacja o najlepsze dzieła między najlepszymi muzeami - z coraz większą liczbą budowanych na całym świecie - również napędzała boom.

- Prawdziwym motorem rozwoju rynku jest niewątpliwie przemysł muzealny - powiedział Artprice.

Muzea biją miliarderów

"Po raz pierwszy w historii, na wyższym końcu rynku nie kierują się kaprysy miliarderów, ale strategie przejęć mające na celu generowanie przyszłych środków pieniężnych z przepływów odwiedzających muzeum".

"Rynek dzieł sztuki jest teraz częściowo napędzany przez logikę bilansu, która uzasadnia przejęcia o wartości setek milionów dolarów" - dodał raport.

Sprzedaż dzieł sztuki w Ameryce wzrosła o ponad połowę w drugiej połowie roku, prawie tyle samo we Francji, o ponad jedną czwartą w Wielkiej Brytanii i o 20 procent w Chinach.

Gigant azjatycki pozostaje największym na świecie rynkiem sztuki, powiedział Artprice, z obrotami w wysokości 5,1 miliarda dolarów - ponad jedną trzecią całości globalnej - z USA tylko nieznacznie z 4,9 miliarda dolarów.

Artprice, który jest partnerem chińskiego indeksu Artron, powiedział, że - intensywna konkurencja między Chinami i USA generuje gwałtowny wzrost na Zachodzie.

"Sztuka wyraźnie stanowi istotny element arsenałów miękkiej siły USA i Chin", dodała, a także na mniejszą skalę w Zatoce Perskiej, a Katar i Zjednoczone Emiraty Arabskie rywalizowały ze sobą otwierając nowe duże muzea sztuki .

Chińska supremacja została również wyróżniona w indeksie Artprice 500 najlepszych artystów na świecie na aukcji w ubiegłym roku.

Chińscy artyści stanowią 32,4 procent ogólnej liczby w porównaniu do zaledwie 16,4 dla amerykańskich artystów.

Stanowiły one czterech z 10 najlepiej sprzedających się artystów - Qi Baishi, Zhang Daqian, Fu Baoshi, Zao Wou-Ki - z Qi na piątym miejscu za Leonardo, Picasso, Jean-Michel Basquiat i Andy Warhol.

Podobnie jak Leonardo, w tym roku odnotowano również nowe rekordy aukcyjne dla Basquiata, Qi, Zao, Marca Chagalla, Fernanda Legera i Brancusiego.

Sztukę często definiuje się jako obrazy, rzeźby, rysunki, fotografie, grafiki, filmy, instalacje i arrasy, ale nie obejmuje mebli i tradycyjnych artefaktów kultury.

fa/fg/hmw/ARTPRICE.COM/OP