Zamknij

Obraz wart ponad 450 mln dolarów odnaleziony na jachcie saudyjskiego księcia

16.06.2019 11:34
Obraz Leonardo da Vinci na jachcie saudyjskiego księcia. Jest wart ponad 450 mln dolarów
fot. AA/ABACA/EAST NEWS (ilustracyjne)

Obraz "Zbawiciel świata" autorstwa Leonardo da Vinci odnalazł się w nieoczekiwanym miejscu. Dzieło, które przed dwoma laty sprzedano za 450 mln dolarów, prawdopodobnie znajduje się na jachcie należącym do saudyjskiego następcy tronu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Jak podał Bloomberg, dzieło włoskiego malarza powstałe na początku XVI wieku długo pozostawało zaginione. W 2017 roku obraz został sprzedany przez dom aukcyjny Christie’s za ponad 450 mln dolarów - to rekord na rynku dzieł sztuki.

"Salvator Mundi" (z łac. "Zbawiciel świata") ma znajdować się w bardzo nietypowym miejscu - superjachcie Serene należącym do Muhammada ibn Salmana, następcy saudyjskiego tronu.

Według Bloomberga luksusowy statek znajdował się pod koniec maja w kurorcie Szarm el-Szejk w Egipcie nad Morzem Czerwonym.

Zobacz także

Obraz autorstwa da Vinci ma docelowo trafić na ekspozycję do budowanego centrum kulturalnego w mieście Al-Ula w północno-zachodniej części Arabii Saudyjskiej. W grudniu ubiegłego roku inwestycja znajdowała się w "fazie eksploracyjnej". Do czasu jej ukończenia, "Zbawiciel świata" ma zostać na jachcie księcia.

Celine Dauvergne, rzeczniczka Luwru zapowiedziała, że paryskie muzeum wyśle zapytanie o wypożyczenie obrazu na październikową wystawę. Saudyjskie Centrum Komunikacji Międzynarodowej nie udzieliło komentarza w sprawie rewelacji o bardzo wartościowym dziele da Vinci.

Bloomberg przypomniał, że cenne obrazy znajdowały się na ścianach jachtów innych ekstrawaganckich miliarderów. Brytyjski biznesmen Joe Lewis na swoim statku trzymał "Tryptyk 1974-1977" autorstwa Francis'a Bacona - dzieło było warte około 70 mln dolarów. 

Zobacz także

RadioZET.pl/Bloomberg